Близкият изток се движи по ръба на бръснача след убийството на лидера на Хамас в Иран
Близкият изток е на ръба след драматична ескалация, при която висшият лидер на "Хамас" Исмаил Хания беше убит при удар в иранската столица Техеран рано в сряда, съобщи CNBC.
Ирански официални лица обвиняват Израел за това, което според тях е убийство, но говорител на израелското правителство в сряда отказа да коментира смъртта на Хания, предаде Ройтерс.
„Израел беше много ясен – Хания беше ходещ мъртвец“, пише Чарлз Листър, старши сътрудник в Института за Близкия изток във Вашингтон, в публикация на X след новината. „След като излязох от Доха, беше време за игра. Идват часове след убийството на Фуад Шукр в Бейрут, Близкият изток сега е на абсолютно острие на ножа.
Само един ден преди това израелските сили обявиха, че са убили втория командир на Хизбула, Фуад Шукр, при удар по гъсто населен район на Бейрут, като отмъщение за удар миналата седмица по окупираните от Израел Голански възвишения, при който загинаха няколко деца. Израел обвинява подкрепяната от Иран ливанска въоръжена организация Хизбула за атаката, обвинение, което Хизбула досега отрича. Хания беше шеф на политбюро на "Хамас" и се смяташе за по-умерена фигура в рамките на организацията - което е важно, той ръководеше преговорите за прекратяване на огъня с Израел и беше лицето на регионалните дипломатически усилия на групата.
Предполагаемото израелско убийство на Хания бележи удар за "Хамас" и по същество торпилира всякакви краткосрочни шансове за прекратяване на огъня между палестинската въоръжена група и Израел в бруталната война в Газа, която вече е в десетия си месец.
Министърът на външните работи на Катар Шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани написа на X: „Политическите убийства и продължаващото насочване към цивилни в Газа, докато преговорите продължават, ни кара да се запитаме, как посредничеството може да успее, когато едната страна убие преговарящия от другата страна? Мирът се нуждае от сериозни партньори и глобална позиция срещу незачитането на човешкия живот.
Правителството на Катар отдавна е домакин на политическото ръководство на "Хамас". Хания стана ръководител на политическото крило на Хамас през 2017 г., преди да се премести в Катар в изгнание през 2019 г. След като напусна Газа, той беше наследен от Яхя Синвар, много по-твърдолинеен привърженик на Хамас. Смята се, че Sinwar е мозъкът на атаката срещу Израел на 7 октомври, която уби около 1200 души и взе още 253 заложници, 116 от които оттогава бяха освободени.
Военният отговор на Израел на атаката е убил повече от 39 000 души в Газа, казват здравните власти в блокирания анклав, и е разрушил повече от половината от всичките му сгради, според ООН.
Докато преговорите за прекратяване на огъня продължават от месеци без успех, по-екстремно настроеният Sinwar - който е базиран в Газа и се смята, че има последната дума за основните решения на Хамас - често спира или прекъсва комуникациите по време на преговори.
Хания служи като „ключов събеседник в преговорите за прекратяване на огъня в Газа“, каза Виктор Трико, старши анализатор в консултантската фирма Control Risks, пред CNBC.
„Убийството му ще отклони преговорите от курса и означава, че далеч по-малко компромисната позиция на лидера на Хамас в Газа, Яхя Синвар, ще се сблъска с по-малко умерена противотежест отвътре в групата“, каза Трико. „Споразумението за прекратяване на огъня вероятно ще остане недостижимо още няколко месеца.“
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен междувременно продължи да подчертава, че споразумението за прекратяване на огъня е „траен императив“, докато говори на форум в Сингапур, и отрече САЩ да са знаели каквото и да било за предполагаемия израелски удар срещу Хание.
През 2018 г. Държавният департамент на САЩ определи Хания за терорист, описвайки го като „привърженик на въоръжената борба, включително срещу цивилни“ и обяви, че операциите на Хамас са отговорни за „приблизително 17 американски живота, убити при терористични атаки“.
Ще отмъсти ли Иран?
Иран, "Хамас" и "Хизбула" се заклеха да отмъстят; но изборът на действия, които предприемат срещу Израел, може да доведе до по-нататъшна ескалация или да потопи региона в по-голяма война.
Израелският министър на отбраната Йоав Галант каза на войските на израелските отбранителни сили в сряда, че Израел „не иска война, но се подготвя за всички възможности“. Междувременно ръководството на Иран заяви, че предполагаемият израелски удар е основание за "сурово наказание" и че страната трябва "да плати висока цена".
Една всеобща война между Израел и Иран – и поддръжниците на Иран като Хизбула – би била опустошителна за всички замесени страни. Но липсата на отговор изобщо може да не е опция за лидерите на Иран, които ще бъдат изправени пред натиск да демонстрират сила.
Смъртта на Хания в Техеран „поставя ръководството на Иран под силен натиск от страна на Революционната гвардия да отмъсти след поредната атака на иранска земя“, каза Торбьорн Солтвед, главен анализатор на MENA във Verisk Maplecroft, пред CNBC. „Израел и Иран вече демонстрираха способността си да представляват сериозна заплаха един за друг, но рискът от нов цикъл от атаки сега нараства“, каза той. Все пак много регионални анализатори очакват Иран да бъде консервативен в реакцията си, тъй като досега
Ислямската република не е показала особен интерес да започне война с Израел, за да помогне на Хамас. Размяната на ракетни удари между Иран и Израел през април доведе до атаки, които по същество бяха премерени и телеграфирани, за да се избегнат значителни щети или жертви.
Tricaud от Control Risks очаква всяко отмъщение „да бъде много калибрирано – вероятно да използва подкрепяни от Иран прокси групи“, каза той. „Остава неясно дали намерението на Техеран да избегне пълномащабен регионален конфликт с Израел се е променило в резултат на убийството на Хания.
“Въпреки че ударът наистина представлява сериозно нарушение на суверенитета на Ислямската република, той добави, че „Техеран многократно е показвал, че не иска да бъде въвлечен в пряк конфликт с Израел заради войната в Газа“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.