Новият парламент най-сетне има председател

Новият парламент най-сетне има председател

След три дни буксуване 48-ото Народно събрание най-сетне има избран председател и това е Вежди Рашидов. Изборът беше направен със 139 гласа "за", против "73" и "въздържали се" 27. До развръзката се стигна, след като ГЕРБ, БСП, ДПС и "Български възход" номинираха Рашидов за постоянен председател на парламента. Решението за това беше взето след няколкочасов Председателски съвет, а Корнелия Нинова беше упълномощена от мнозинството да говори от парламентарната трибуна. 

"Упълномощена съм от мнозинството, нямахме единство, но постигнахме мнозинство. Предлагаме най-принципното, номинирам от името на четири партии най-възрастния депутат Вежди Рашидов", заяви Нинова. 

От "Възраждане" отново издигнаха кандидатурата на Цвета Рангелова за поста. Само че при гласуването Рангелова събра 29 гласа "за", 71 "против" и 137 депутата "се въздържаха".  

"10 пъти гласувахме – без резултат. Така убиваме парламентарната демокрация и отваряме врата към едноличната власт. Така излагаме народа на риск от инфлация и бедност, а икономиката – на непредвидимост. Единодушни сме, че това не може да продължава, опитахме всичко. Малко насилихме и Конституцията с предложения за двама председатели, една партия да номинира от друга. Трябва разум, за да започнем да приемаме важните закони", каза лидерът на БСП от парламентарната трубина.

Кирил Петков поиска почивка от името на парламентарната група. Йордан Цонев обаче го контрира, че тъй като няма сформирани парламентарни групи, не важи правилото почивката да бъде давана задължително при поискване. 

"Явно някои народни представители изобщо не искат да има Народно събрание, а направо искат да са си на власт, защото са единствените носители на истината, на правотата, на справедливостта. Без да има значение за тях какво пише в Конституцията и законите на страната. Но, на изборите народът показа, че не мисли като тях. И се опитват тук няколко дни да върнат нещата в изходна позиция. Опитват предизборно и маркетингово да се харесват на своите избиратели, а не следизборно да вършим работа в полза на народа. И по този начин хората да ни харесват", заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. 

"Не смятам, че в момента е най-важното с процедурни номера да блокираме за още незнайно колко процеса по избор на председател. Всички опитахме, положихме усилия и се обединихме около кандидатурата на единствения, който успя вчера да обедини по някакъв начин българското Народно събрание", обяви председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. 

"Обещавам ви, че ще се опитам да работя с всички вас колкото време имаме за това. Обещавам да съм консенсусен, да се вслушвам в думите ви, ще ги подлагаме на разискване. И отново ви моля - намалете ерченето. Не ви помага, пречи ви, колеги! Влагайте повече разум. Накарайте с поведението си хората да ви обичат. Патриотизмът е националната отговорност и нищо друго. Всичко останало е на втори план. Не сатанизирайте една или друга група", се обърна Вежди Рашидов след като беше избран за председател на 48-ото Народно събрание. 

Припомняме, че вчера депутатите разискваха критериите, по които да изберат новия председател като сред предложенията беше това да бъде неконфликтна личност с опит в парламента. Появи се и предложение това да е най-възрастният народен представител в парламента, а именно Вежди Рашидов, който временно председателства Народното събрание. Той обаче категорично отказа номинацията. 

Докато Народното събрание няма избран председател, президентът не може да свика консултации с парламентарните групи и да се пристъпи към връчване на мандат за правителство. Забавят се и разговорите в контактната експертна група, предложена от Бойко Борисов, в която Росен Плевнелиев и Соломон Паси трябва да влязат в ролята на медиатори с партиите. Окончателен график за провеждането им ще има след ибора на председател на НС. Засега писмени откази за срещи са получени официално от БСП за България и "Продължаваме Промяната".  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ