Държавният бюджет за 2024 г. влиза на първо четене в пленарната зала днес
На извънредно заседание от 13:00 часа парламентът ще обсъди на първо четене законопроекта за държавния бюджет за 2024 г., според публикуваната на страницата на Народното събрание програма.
Правителството залага бюджет с дефицит от 3 на сто – 6,2 млрд. лв. през 2024 г. Предвидените приходи за догодина са 75,1 млрд. лева или 36,5 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП), а разходите - 81,3 млрд. лева или 39,5 на сто от БВП, сочи справка в интернет страницата на Министерството на финансите, цитирана от БТА.
Догодина прогнозата на ведомството е растежът на икономиката да се повиши до 3,2 на сто в сравнение с 1,8 на сто за 2023 г. През 2024 г. се очаква инфлацията да се понижи значително до 4,8 на сто при 9,1 на сто през 2023 г., като в средносрочен план да се забавя и трайно да остане ниска.
Очаква се безработицата също да намалява плавно и от 4,2 на сто през 2023 г. да стане 4 на сто през 2024 г.
Динамиката на доходите от труд ще остане висока и през 2024 г. (11,2 на сто) успоредно с очакваното ускоряване на растежа на реалната производителност.
Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през 2024 г., е до 11,7 млрд. лв., според актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2024-2026 г. Предвижда се максималният размер на държавния дълг към края на 2024 г. да не надвишава 48 млрд. лв. (23,3 на сто от БВП), а в края на 2025 г. и 2026 г. да достигне съответно до 56,2 млрд. лв. (25,8 на сто от БВП) и 65,6 млрд. лв. (28,3 на сто от БВП). Минималният размер на фискалния резерв към 31 декември 2024 г. е заложено да остане непроменен спрямо този в Закона за държавния бюджет за 2023 г. в размер на 4,5 млрд. лв.
Миналата седмица депутатите приеха на второ четене част от пакета данъчни закони. Гласувани бяха промени в Закона за счетоводството, в закона за акцизите, за данъка върху доходите на физическите лица и в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Швейцария крие лично досие и информация за кървавата терористична атака на Олимпийските игри през 1972 г.
Свят |Двойна игра: Разузнаването на САЩ предупреждава Тръмп за заплаха от пакистанския военен командир
Свят |ББР и Алианц Банк България стартират ново партньорство в подкрепа на бизнеса по програма InvestEU
Икономика |Банките са в тесен контакт с европейските регулаторни органи за новия AI модел на Anthropic
Технологии |Япония ще изнася военни кораби за първи път след Втората световна война
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Колко партии в новата българска история са постигали пълно мнозинство?
Политика |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.