Денков отчита три месеца работа на кабинета. Държавата с два вида помощ за пострадалите от потопа
Премиерът акад. Николай Денков отчита тримесечната работа на кабинета си, отговаряяки на въпроси на граждани и медии по време на живо излъчване във Фейсбук. Първата тема, която засегна беше възстановяването на населените места по Южното Черноморие, пострадали от наводненията на 5 септември.
"Тази сутрин отново се чух с хората в щаба в Царево. Пуснато е електричеството навсякъде, пусната е водата. Все още има проблеми за пиене, но за битова нужди може да се използва. Има все още проблеми с пътищата. Постепенно, с помощта на МВР, се изнасят летовниците. Все още има затруднения заради разрушените мостове и нарушената настилка. Очаква се през следващите дни да се оценят най-спешните ремонти, които трябва да се направят. Веднага ще бъдат отпуснат средства, за да могат да започнат ремонтите през Агенция "Пътна инфраструктура", заяви премиерът.
Денков увери, че гражданите, чието имущество е пострадало при наводнението, могат да се възползват от два вида финансова помощ от страна на държавата. Едната е свързана с нарушения по домовете и сградите, която може да бъде в размер на до 1512 лв. на домакинство. Другата помощ е за повредени електроуреди, а нейният размер е до 2500 лв., уточни той.
Премиерът обяви, че прокуратурата се е самосезирала за потопа.
"Когато имаме такива валежи, имаме природно бедствие и ясно разделени трябва да бъдат нещата – кога риска идва от това и кога от причини от човека. Проверките на прокуратурата зависят от нея, но по отношение на причините, свързани със самия терен и водосбора, който се събира, ще отнеме време от 2-3 месеца, за са види кой и каква отговорност носи тук", поясни Денков иизказа съболезнования на близките на загиналите.
Министър-председателя категорично се обяви за спиране на застрояването по родното Черноморие. "Такъв законопроект е част от програмата ни, но за съжаление, другите политически сили имат колебания в това отношение", каза той.
За отношенията премиер - президент
Премиерът Денков определи като хубав символ вчерашните му разговори с презиеднта Румен Радев, които заедно бяха на националния стадион "Васил Левски" по време на "Мача на надеждата", организиран от Стилиян Петров.
"Хубав символ имаше, както в деня на Съдинението, така и в мача вчера. Този символ трябва да е пример за политиците и да избираме каузите, които могат да ни обединят. Няма съмнение, че имаме различия с президента Радев, но те не трябва да ни разделят, когато трябва да работим за гражданите и икономиката - такива са проектите с Гърция и Румъния, и енергийните проекти", каза Денков.
Готов съм да работя с всяка една институция, когато става дума за такива проекти, добави премиерът. "Приемете разговора вчера като подадена ръка, включително и от моя страна, защото много пъти съм казвал, че институциите трябва да работят заедно. Много се надявам от другата страна да са разбрали този жест и тези нападки, които са абсолютно некоректни към правителството да престанат", добави той.
Икономика, инвестиции, заплати
Премиерът отбеляза, че се правят много неща, свързани с икономиката. Като пример той даде трите отворени завода - в Русе, Стара Загора и в Шумен. "Всеки от тях с по няколкостотин нови работни места. Всеки от тях е с по няколкостотин нови работни места. Това са инвестиции, които дават възможност за развитие на регионите. Министерство на икономиката разглежда близо 10 проекта за инвестиции в градове извън София", добави той.
"Поискахме от всички министерства информация за това какви са възнагражденията, за да имаме цялата информация. Срокът е 15 септември, след това в хода за подготовка за Бюджет 2024, ще направим сериозна крачка за овладяване на тези дисбаланси", каза Денков по отношение на заплатите в НСИ и останалите институции, които не получиха увеличение с бюджета за 2023 г.
Заплатите трябва да бъдат свързани с експертизата, опита и отговорността на конкретните служители, уточни Денков. Трябва да има аргументация защо в конкретна сфера заплащането е такова, каквото е. Заложили сме да има правила в КТД, които да премахнат ужасяващата ножица между заплатите в здравеопазването. Разликата не може да е повече от 1 към 10, каза още той.
Според него, борбата за нормален живот в България е борба срещу демографската криза. "Опитваме се да привлечем и инвеститори, които да дават високи заплати. Опитваме се да променим този дисбаланс - София-Пловдив линията се развива изключително добре, но това става за сметка на други региони. Това, което заложихме в оперативните програми, бе 50% да отиват за Северозападна България", обясни Денков.
Инфраструктура
"Проблемите с АМ "Хемус" не са свързани със средства, а в това, че започвайки строежи, които не съответстват на законите, без строителни книжа, раздавайки пари без трасе, по което да мине магистралата, е създаден хаос и неразбории, които няколко правителства не могат да разрешат. Министърът на регионалното развитие подготвя предложение за разрешение на въпроса. Ще продължи строежът, когато спре обжалването на обществени поръчки и се спре незаконното строителство. По трасето Русе - Велико Търново се работи на различни етапи. Една от причините да се прехвърлят пари към метрото в София е заради забавени проекти. В столицата има добре подготвени проекти, които бързо могат да стартират", разясни премиерът.
Пътна безопасност
Денков обяви, че през следващата седмица ще посети ВМА, за да обсъдят как да се ускори процесът по излизане на проби, свързани с наркотици така, че да е максимум седмица.
"Стартирахме закупуването на апаратура и трябва да се обучат и специалисти, които да работят с нея. Целта е пробите за наркотици да излизат максимум до седмица. Би трябвало да бъде забранено да се оказва кръвен тест, но ако се случи, обсъждаме друг вариант, при който да направим надеждна проверка. Очаквам да променим организацията за тестовете още следващата седмица. Истинският тест, който дава резултатите, са кръвните проби. По-скоро трябва да се смени законът и да се затворят вратичките някой да отказва да прави кръвен тест", допълни той.
Енергетика
Оборудването за АЕЦ "Белене" стои от години и всякакви опити да бъде построена, не срещата необходимата икономическа обосновка, че да привлече инвеститори, посочи премиерът.
"Всякакви опити да бъде построена АЕЦ "Белене" не срещат инвестиционна обосновка. Може да е имало колебание преди, но след войната в Украйна няма защо да обсъждаме това, не можем да работим с Русия. А оборудването струва над милиард, оценката му е готова, добре е, че се появи купувач. Реакторите, за които почнахме преговори с "Уестингхаус", имат възможност да намаляват мощността си и могат да се комбинират с възобновяемите източници. ПАВЕЦ "Чаира" е най-добрата възможност у нас за съхранение на енергия", каза той.
Цените на горивата в България зависят от регионалния пазар, коментира министър-председателят. Всеки, който погледне какви са цените в Румъния и Гърция, ще види, че в България са малко по-ниски от тези в Румъния и доста по-ниски от тези в Гърция, каза Денков и добави, че "не може да контролираме цените".
"Преди два-три месеца цената на нефта на международните пазари беше под 70 долара за барел, а сега е 90 долара. Цената на нефта се отразява на тази на горивата", изброи премиерът. Според него, България може да излезе от дерогацията, без да се променят цените на горивата. Ако се направят резки промени, могат да се реализират и доста черни сценарии, каза още той.
Образование
"Тази учебна година ще стартира с електронни медицински бележки, които учениците ще могат да представят в училище. Може би досега е имало злоупотреби, затова ще те се вкарват в електронен регистър. Никой няма да може да злоупотребява с медицински бележки.
"Заложихме в ПВУ проекти за строеж на 8 нови училища във Варна, Бургас, Пловдив и София и 8 нови детски градини. И това няма да е достатъчно, затова с министъра на финансите се разбрахме и в бюджета за 2023 г. бе включена нова програма за строеж на сгради. Осигурили сме средствата", добави Денков, но припомни, че проектите са отговорност на общините.
Съдебната реформа
"Тя стартира още със законите, приети в последната сесия на НС – за контрола върху дейността на главния прокурор. За да завърши процесът, трябват още промени - сред тях по антикорупционния закон. Има съгласие по законопроекта, очаквам да бъде приет. Промените в Конституцията трябва да се приемат до края на годината. Големият порок на съдебната система е силната зависимост от политическите сили", заяви акад. Николай Денков.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.