Депутатите приеха социалните помощи да бъдат обвързани с линията на бедност
Депутатите приеха социалните помощи да се определят на база размера на линията на бедност за съответната година, определена с постановление на Министерския съвет. В момента те се определят на база на гарантиран минимален доход. Промените са част от Закона за социалното подпомагане, бяха приети на първо четене със 106 гласа "за" и 23 "въздържал се". Предлага се измененията да влязат в сила от 1 юни 2023 г., предава БТА.
"В момента гарантираният минимален доход, върху който се основават всички социални плащания и помощи, е 75 лева от дълги години. Имаше натиск от Европейската комисия за по-адекватна подкрепа на българите, сега дойде моментът да направим тази подкрепа и тя да стане базирана на линията на бедност от 504 лева. Странно защо, линията на бедност от 504 лева ще влезе в сила от 1 юни, като българите се нуждаят от сериозна подкрепа особено преди зимата", каза председателят на социалната комисия в парламента Георги Гьоков от "БСП за България".
Служебният вицепремиер и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров посочи, че следващата година линията на бедност ще се повиши с 22 на сто в сравнение с границата на бедността, която имаме сега.
"Приет е нормативният акт и той има незабавно действие от 1 януари 2023 г. Автоматично от 1 януари 2023 г. ще влезе нов вид повишена подкрепа за хората с увреждания по Закона за хората с увреждания, защото там помощите са обвързани с официалната линия на бедност", обясни министър Лазаров.
Що се отнася до Закона за социално подпомагане, от миналата година бяха предприети действия, с които, независимо че гарантираният минимален доход не беше променен и е 75 лева, се приеха корекционни коефициенти, които на практика обвързаха достъпа до социални помощи с процент от сегашната линия на бедност, която за тази година е 413 лева, допълни той.
"Следващата година, ако бъде подкрепен законопроектът, предстои обвързването на границите на достъп и границите за получаване на помощи с 25 на сто от линията на бедността, което означава 68% нарастване на границата, въз основа на която ще се определя достъпът до социални помощи. Това ще резултира в почти 100 хиляди души, които ще бъдат подкрепени със социални помощи", обясни министър Лазаров.
С обвързването на системата за социално подпомагане с линията на бедност ще се изпълнят препоръките на ЕК и условията за активиране на Плана за възстановяване и устойчивост, свързани със схемите за минимален доход. Също така ще се създадат необходимите условия за оптимизиране на системата за социално подпомагане - разширяване на обхвата на подпомаганите лица и семейства и увеличаване на размера на помощите, се посочва в мотивите към законопроекта на Министерския съвет.
За реализиране на предлаганите промени ще са необходими за периода до 2025 г. съответно – 37,74 млн. лв., заложени в бюджета за 2022 г.; 2023 г. – 87,80 млн. лв.; 2024 г. – 126,44 млн. лв.; и 2025 г. – 126,44 млн. лв. Тези средства са предвидени с постановление на МС от тази година за определяне на размера на линията на бедност за страната за 2023 г. и предложените разчети са изцяло съобразени с нея. Средствата се осигуряват от държавния бюджет, се посочва в доклада на социалната комисия в парламента.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.