ГЕРБ предлага 24 май за национален празник

Общество

Парламентарната група на ГЕРБ внася предложение в Народното събрание за промени в Кодекса на труда, с които 24 май да бъде обявен за национален празник. Това съобщиха на брифинг в кулоарите на парламента депутати от ГЕРБ, сред които бившият просветен министър Красимир Вълчев, председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова и народният представител Радомир Чолаков.

Кирилицата е една от най-разпознаваемите азбуки в цяла Европа, а 24 май е ден, който обединява българският народ, превръща се в измерител на неговата емоционалност и ден, в който ден българите засвидетелстват своята ценностна система и отправят послание към целият свят, посочват вносителите.

"Датата 24 май е най-уместна за национален празник, тъй като не разделя българското общество", заяви бившият просветен министър Красимир Вълчев.  Всички почувстваха вчера настроението на хората и видяха, че на този ден по улиците на българските градове има "най-много хора, усмивки и цветя, допълни той.

"Денят, който ни обединява, трябва да възпитава ценности. Денят на пресветите братя е именно такава дата", подчерта Вълчев.

От партия "Възраждане" обаче веднага реагираха, че няма да подкрепят предложението.

"Категорично сме против, защото това е стара, претоплена идея, която периодично се появява. Без 3 март – денят на свободата, нямаше да има кой да празнува деня на буквите и българската писменост и култура. Така че не виждам причина това да се прави, освен за пореден път да претоплим стари русофобски манджи", заяви лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия