Германия и САЩ не подкрепят идеята на Макрон за изоставяне на "червените линии" в отношенията с Русия

Германия и САЩ не подкрепят идеята на Макрон за изоставяне на червените линии в отношенията с Русия

Френският президент Еманюел Макрон призова германския канцлер Олаф Шолц и президента на САЩ Джо Байдън да „заемат позиция на стратегическа двусмисленост“ спрямо Русия, оставяйки „всички военни опции на масата“, съобщи в.The Wall Street Journal, цитирайки неназовани официални лица. Според тях  Шолц и Байдън не са подкрепили тази позиция.

Твърди се, че Макрон е провел поверителни разговори и с двамата лидери. Според The Wall Street Journal идеята на френския президент „представлява радикално отклонение“ от позицията, която американската администрация се придържа от началото на военната операция в Украйна.  Изданието пише,още че „подходът на Вашингтон е бил калибриран, за да се избегнат действия, които могат да провокират Москва. Макрон, напротив, искаше да спре да рекламира „червените линии“ на Запада и „вместо това да кара Кремъл да гадае“.

Според The Wall Street Journal Джо Байдън е "поставил под въпрос необходимостта от промяна в стратегията" поради опасения, че това може да доведе до ескалация на въоръжения конфликт.  Шолц не подкрепи идеята на френския си колега, като каза, че това може да „разедини съюзниците и да направи страните от НАТО страна в конфликта“, поясняват източниците на The Wall Street Journal.

На 26 февруари след среща с лидерите на Европейския съюз Еманюел Макрон не изключи прехвърлянето на европейски войски на територията на Украйна. The Wall Street Journal отбелязва, че той е „зашеметил съюзниците“ с думите си. Великобритания, Унгария, Германия, Италия, Словакия, Чехия и Швеция официално обявиха отказа си да изпратят военни. Подобна позиция изрази и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Украинският външен министър Дмитрий Кулеба каза, че има предвид изпращане на военни да обучават украински войници в страната, а не в чужбина.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ