Изборите в Гренландия поставят на изпитание амбициите за независимост

Изборите в Гренландия поставят на изпитание амбициите за независимост

Жителите на Гренландия гласуват днес на внимателно следени парламентарни избори, които попаднаха в центъра на международното внимание заради обещанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да поеме контрола над богатия на полезни изкопаеми остров, предаде Ройтерс.

От встъпването си в длъжност през януари Тръмп обеща да направи Гренландия полуавтономна територия на Дания, част от Съединените щати, заявявайки, че тя е жизненоважна за интересите на САЩ в областта на сигурността.

Островът, с население от едва 57 000 души, е въвлечен в геополитическа надпревара за господство в Арктика, където топящите се ледове правят ресурсите му по-достъпни и откриват нови морски пътища. Както Русия, така и Китай засилиха военната си дейност в региона.

Гренландия, бивша колония и територия на Дания от 1953 г., е три пъти по-голяма от Тексас. Тя получава известна автономия през 1979 г., когато е сформиран първият ѝ парламент, но Копенхаген контролира външните работи, отбраната и паричната политика и осигурява малко под 1 млрд. долара годишно за икономиката.

През 2009 г. тя получи правото да обяви пълна независимост чрез референдум, но не го направи поради опасения, че жизненият стандарт ще се понижи без икономическата подкрепа на Дания.

Интересът на Тръмп обаче разклати статуквото и в съчетание с нарастващата гордост на коренното население от културата на инуитите постави независимостта на преден план в изборите.

„Въпросът за независимостта беше поставен на стероиди от Тръмп“, казва Масаана Егеде, редактор на местния вестник „Сермисиак“. „Той сложи капак на ежедневните въпроси“.

По време на заключителния дебат по държавната радиостанция на Гренландия KNR късно в понеделник лидерите на петте партии, които в момента са в парламента, единодушно заявиха, че нямат доверие на Тръмп.

„Ние изобщо не се доверяваме на Доналд Тръмп. Той се опитва да ни повлияе. Мога да разбера, ако гражданите се чувстват несигурни“, заяви Ерик Йенсен, лидер на правителствения коалиционен партньор Siumut.

Избирателните секции  затварят в 22,00 GMT. Окончателният резултат се очаква в сряда между 01:00 и 03:00 ч. по Гринуич. Не се очакват социологически проучвания или екзитпол.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

ЕК и ЕЦБ: България е готова за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина
Първи политически реакции от България и Европа след зелената светлина за еврозоната
Заради изтичане на информация: Отлага се гласуването на доклада за напредъка на Северна Македония по пътя към ЕС
Премиерът: В режим на плавно въвеждане на еврото сме, трябва да има спокойствие и предвидимост
Прогноза: Жилищата ще станат все по-недостъпни за българина
Тръмп: Постигането на сделка със Си Дзинпин е изключително трудно
България очаква конвергентния доклад за еврозоната
„Отвратителна мерзост“: Мъск разкритикува законопроект на Тръмп