Какво казаха политическите лидери, след като гласуваха? (обновено)
Политическите лидери в България упражниха правото си на глас в изборния ден.
Президентът Румен Радев заяви, че България има нужда от силни и легитимни институции, които да овладеят кризите и да предприемат решителни реформи.
„От гласуването ни днес зависи колко силни, устойчиви и легитимни ще бъдат и правителството, и парламентът утре", каза президентът Радев, след като подаде своя вот.
Държавният глава призова гражданите да излязат и да гласуват, да не оставят по никакъв начин да бъдат отклонени от своето конституционно право на глас и да не оставят никой друг да решава вместо тях.
„Изборите са право, но и отговорност - на всеки един от нас към бъдещето на България, отговорност към себе си и своите близки", добави Радев.
Той каза, че има сблъсък между две тези - правителство на всяка цена, което може в последствие да доведе до неустойчивост на правителството, и отстояване на принципите и очертаните червени линии, което води пък до размиване на тяхната политическа физиономия
„Гласувах за народни представители, които разбират и ще решават истинските проблеми на хората. Гласувах за народни представители, които ще изразяват и ще защитават истинските интереси на хората, а не своите собствени“, заяви служебният премиер Гълъб Донев, който упражни правото си на вот в СУ "Св. св. Кирил и Методий".
„Надявам се избирателната активност да е висока и дано политическите партии, които участват в изборите, да са успели със своите послания да привлекат повече гласоподаватели, така че да имаме легитимно Народно събрание, което да изразява волята на българските граждани. Надявам се и съм убеден в това, че изборите, които се провеждат в България са честни, но те не трябва да са чести. Влизането в спирала от избори не е от полза за българските граждани. Трябва ни стабилно мнозинство с редовно правителство, което да решава истинските проблеми пред българските граждани.", заяви той след като упражни правото си на глас.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че е гласува за това „хаосът и рекетът върху българите да престане“.
„Светът е война. Разбирам много от колегите политици, които бягат, крият се, умишлено не говорят по темата, избягват я, но следващите месеци това ще е основната тема. Ние ясно сме заявили, че при тази война, с ясен агресор в лицето на Путин, и при този фарс на референдумите, България трябва да бъде много ясна, категорична и точна в мястото, където се намира - ЕС и НАТО. Именно затова влизането в еврозоната трябва да е първата и най-ясна задача. Това ни гарантира да сме при белите държави“, добави той.
Борисов е категоричен, че партиите трябва да се разберат и да има правителство.
„Демокрацията ясно е отредила - управляващи и опозиция. Има основни теми - еврозоната, икономика и енергетика, съдебна реформа, диверсификация от „Газпром“. В момента имаме редкия шанс да сме най-диверсифицираната държава на Балканите с най-мощната компресорна система и междусистемни връзки“, каза още той.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната” Кирил Петков заяви, че днешният избор е между връщане обратно в годините на прехода и скъсване с него, отивайки към можеща и променена България.
„Вярвам, че в този момент всички ще направят България да продължи напред. След като увеличихме доходите на пенсионерите, сега искаме да направим това и със средната работна заплата. Гласувах за това всеки млад българин да избере България за свой дом, много то българите да се върнат от чужбина, да имаме просперираща, без корупция България“, заяви Петков.
„Днес ясната коалиция, която заявявам, че ще направим, е коалицията с българския нардод“, добави той.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък каза, че е гласувала за сигурност и спокойствие във всеки български дом.
„Гласувах за стабилно управление, което от утре да отвори мощен социално-икономически щит пред кризата, за повишаване на доходите, развитие на икономиката, която да гарантира просперитет на България. Нека хората да знаят, че в тези трудни кризи няма да бъдат изоставени и че държавата ще бъде до тях и ще помогне. Гласувах за ред и правила, законът да е еднакъв за всички и да няма богопомазани“, добави тя.
„България в момента има нужда от сигурност и стабилност. В България трябва да възстановим стабилността, диалога, който отсъства от повече от десетилетие, да възстановим демокрацията. Не бива в 2022 година българските граждани да ги третираме като престъпници докато действа презумпцията за невинност. Затова трябва да възстановим демокрацията, да я осмислим, както и да върнем диалога и нормалността, за да има стабилно управление и сигурност.", заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, който гласува за народни представители в 48-ото Народно събрание в Кърджали.
Съпредседателят на „Демократична България” Христо Иванов каза, че на страната ни й трябва „истинско, смело, реформаторско управление, което може да се справи с предизвикателствата, пред които сме изправени, и да направи скок в развитието на страната“, след като гласува в 93-то СУ „Александър Теодоров-Балан“.
,Това е напълно възможно, колкото и да изглежда сложно положението. Тази сложност може да бъде мотивация и движеща сила България да направи скок в развитието си, и след година-две да бъдем в много по-добро положение. Просто не трябва да изпускаме фокуса от наистина важните приоритети. Трябва отговорност, последователност“, заяви Иванов.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов беше категоричен, че партията няма да влиза в коалиция.
„Можем да влезем в коалиция само с хората, с които се срещнах по пътя, идвайки да гласувам. Два са пътищата пред България. Или ще променим кардинално своя път на развитие и ще имаме шанс за оцеляване. Или Бог да пази България, ако продължим по същия пък като през последните 30 години“, посочи Костадинов, като добави, че това означава България да взема сама решения за собствените си съдба и да поставя интересите на българските граждани над всичко останало.
„При всички положения резултатите ще бъдат доста по-различни от тези, които един месец ни обясняваха ще бъдат социолозите. Днес вече няма никакво значение какво казват социолозите. От значение е само какво ще каже българският народ“, добави той
Лидерът на „Български възход“ и бивш премиер Стефан Янев каза, че червените лидери пред неговата политическа формация са „българските национални интереси“.
„Българските национални интереси могат да бъдат дефинирани в три основни стълба от политики – сигурност, справедливост и благоденствие. Това са основните структурни неща, които регламентират фундамента на обществото“, добави той.
Любомир Каримански от Има такъв народ“ каза, че гласува за това да няма лъжи в парламента, а да има чест, достойнство и отговорност.
Според него ролята на ИТН в следващото народно събрание свързана с и качество на работа, както и премахването на двойния стандарт.
Председателя на СДС Румен Христов каза, че ще има нужда от компромиси, за да се състави правителство след изборите днес.
„Гласувах за едно стабилно управление, което да осигури топла и спокойна зима, да овладее цените и да гарантира доходите на българските граждани“, каза лидерът на СДС.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.