Кирил Петков от Рим: Папата благослови работата ни и каза, че пътят е правилен

Кирил Петков от Рим: Папата благослови работата ни и каза, че пътят е правилен

Кирил Петков от Рим: Папата благослови работата ни и каза, че пътят е правилен

Папа Франциск благослови работата на правителството и каза, че пътят е правилен. Това заяви премиерът Кирил Петков пред журналисти след аудиенцията при главата на Римокатолическата църква. Министър-председателят описа аудиенцията си при папа Франциск като "много истинска среща" и сподели, че Негово светейшество го е поздравил за волята на парвителството за борба с корупцията и е отправил няколко препоръки към Петков. 

"Папа Франциск каза няколко неща, когато се срещнахме. Първото беше, че корупцията е болест и вярва, че младите политици са единственият начин тя да се изтръгне тази болест. Каза ми: "Тя е навсякъде. Знам, че е и във вашата страна. Поздравявам правителството Ви, че основната му цел е изтръгването й. Второто беше - в момента имаме безпрецедентна световна криза. Папата ми каза, че е много важно да се срещаме с хората, да им обясним, че правим всичко възможно, но има икономически фактори, които не са функция само на правителството. Друго нещо, което ясно ме посъветва, бе, че ако се борим едновременно с най-корумпираните в България и с вражеските сили от чужди страни, двете битки едновременно ще се водят много трудно. Затова борбата трябва да става на стъпки, а не едновременно във всички посоки. Папата благослови работата ни и отбеляза, че пътят е правилен", поясни Кирил Петков. 

По повод призива му президентът да за свиква КСНС за Северна Македония, Кирил Петков коментира, че са изминали 6 месеца от предишния консултативен съвет, през които са се натрупали много фактори.

"Минаха шест месеца от последното такова събиране. Много неща се случиха. Имаше разговори, предложения, световни лидери, които показаха свой подход за решение на темата. Няма по-добър формат от това да седнем на една маса, да обобщим какво се е случило през тези шест месеца и какви стъпки да направим заедно в бъдеще. Ако не сме в една лодка, разединението ще ни направи по-слаби”, обясни Петков.

Във връзка с предстоящата му среща с премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски Петков коментира, че е много важно конструктивният диалог да продължи. "Въпреки че има много сили от двете страни на границата, които се опитват да изкарат извън констуктивността този диалог, ние трябва да го поддържаме такъв", изтъкна той.

"Много е важно да имаме общ подход по темата със Северна Македония. Имаме голям консенсус и с част от опозиционните партии. Имаме ясни червени линии, които трябва да съществуват като темата за корупцията", коментира още премиерът.

По думите му, за отпадане на българското вето може да се говори, след като външното министерство представи последните резултати на прогреса по диалога между двете държави. 

"За отпадане на ветото за начало на преговори за ЕС на Северна Македония може да се говори само, когато МВнР представи последните резултати по прогреса между двете страни, ние се съберем на КСНС и ги обсъдим, включително с опозицията и представители на службите, обединим се около тях и после по въпроса се произнесе и парламента. И само, когато всички сме се обединили и дискутирали, тогава ще можем да направим тази стъпка. Иначе всичко друго се използва за вътрешнополитически цели", посочи Кирил Петков. 

Министър-председателят коментира и исканото заплащане за газови доставки от "Газпром" в рубли. "Когато имате договор и той се нарушава едностранно, когато се слагат допълнителни клаузи, които нарушават националния интерес, ние трябва да застанем твърдо и да кажем, че не сме съгласни с това поведение. До голяма степен показахме лидерство, особено когато крайният резултат бе, че успяхме да намерим алтернатива на същата цена или дори по-ниска. С други думи - невинаги България трябва да е държава, която следва добри или лоши практики. Не сме спрели диалога с "Газпром". Спряхме да се съгласяваме с едностранни промени", заяви премиерът. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ