Китай и Филипините си размениха обвинения заради сблъсък на кораби

Китай и Филипините си размениха обвинения заради сблъсък на кораби

Китай и Филипините се обвиниха взаимно, че са атакували кораби на бреговата охрана в оспорван район на Южнокитайско море, съобщи BBC.
Филипините твърдят, че китайски кораб „пряко и умишлено е таранирал“ техен кораб, докато Пекин обвинява Филипините, че „умишлено“ са се блъснали в китайски кораб. Сблъсъкът в събота близо до плитчината Сабина е последният в дългогодишния - и ескалиращ - спор между двете държави за различни острови и зони в Южнокитайско море.
През последните две седмици имаше поне три други инцидента в същия район, в които участваха кораби на двете държави.

Плитчината Сабина, за която Китай предявява претенции като Xianbin Jiao, а Филипините - като Escoda Shoal, се намира на около 75 морски мили от западния бряг на Филипините и на 630 морски мили от Китай. Южнокитайско море е основен морски път, през който годишно преминава търговия на стойност 3 трилиона долара. Пекин претендира за почти цялото Южнокитайско море, включително частите, за които претендират Филипините, Бруней, Малайзия, Тайван и Виетнам.
След последния сблъсък китайската брегова охрана призова Филипините да се оттеглят от плитчината Сабина, като същевременно обеща „решително да осуети всички действия на провокация, неудобство и нарушение“.
Филипинската брегова охрана заяви, че няма да премести своя кораб - „Teresa Magbanua“ - „въпреки тормоза, хулиганските действия и ескалиращите действия на китайската брегова охрана“.

Няма жертви след катастрофата, но комодор Джей Тариела от бреговата охрана на Филипините заяви, че 97-метровият кораб „Teresa Magbanua“ е получил някои повреди, след като е бил ударен „няколко пъти“ от китайския кораб.
Посланикът на САЩ във Филипините МериКей Л. Карлсон разкритикува това, което нарече опасни действия на Китай в региона.
„САЩ осъждат многобройните опасни нарушения на международното право от страна на [Китайската народна република], включително днешното умишлено тараниране на BRP Teresa Magbanua, докато той е извършвал законни операции в изключителната икономическа зона на [Филипините]“, написа тя в публикация в X.
„Подкрепяме Филипините в отстояването на международното право.“Китай многократно е обвинявал Филипините и техният съюзник САЩ за ескалацията на напрежението. Миналата седмица говорител на Министерството на отбраната заяви, че Вашингтон „окуражава“ Манила да прави „безразсъдни провокации“.
Наблюдателите се опасяват, че спорът в крайна сметка може да предизвика по-голяма конфронтация в Южнокитайско море.
Предишният опит на Филипините да накарат ООН да бъде арбитър завърши с решението, че Китай няма законни претенции в рамките на т.нар. линия на деветте тирета - границата, която използва, за да претендира за голяма част от Южнокитайско море. Пекин отказа да признае решението.
Но през последните седмици и двете страни направиха опит да деескалират непосредствените конфликти в морето. Миналия месец те се съгласиха да разрешат на Филипините да снабдят с храна, припаси и персонал аванпоста в района на плитчината Втори Томас. Оттогава това се случва без съобщения за сблъсъци.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ