Парламентът ще потвърди с декларация, че няма да пращаме военни в Украйна

Общество

Парламентът ще приеме декларация, че България няма да изпраща военни на фронта в Украйна. Тя е подготвена от управляващото мнозинство, предстои да бъде внесена в деловодството на Народното събрание всеки момент и да влезе в дневния ред на комисията по външна политика още днес. Очаква се още утре документът да бъде приет от парламента. Междувременно днес министърът на външните работи Георг Георгиев и министърът на отбраната Атанас Запрянов участват в изслушване в парламента относно „въпросника“, изготвен от страна на Съединените американски щати по теми, свързани с готовност за участието на държавите-членки на НАТО, включително и България в специална военна операция на територията на Украйна, предава БТА. 

Припомняме, че във вторник президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев се обяви категорично против изпращането на български войници в Украйна под каквато и да е форма. Лидерите на политическите сили също изразиха такова мнение. 

Никой никъде и по никакъв начин не е подлагал на обсъждане въпроса за изпращането на военни контингенти в Украйна за участие в бойни действия между Русия и Украйна. Въпрос от общия дебат за гаранциите по сигурността за Украйна след края на войната е темата за евентуални мироопазващи сили като част от бъдещо мирно споразумение. Призоваваме настоятелно да бъдат преустановени всякакви спекулации на тази тема, защото те само и единствено насаждат страх в обществото, а такъв не следва да съществува, защото българската външна и отбранителна политика никога не са били неразумни в това отношение. Това заяви министърът на външните работи Георг Георгиев. 

„Във вида, в който въпросът (на изслушването - бел. ред.) е зададен, той съдържа потенциал за леко заблуждаване. Това дали ще бъдат изпратени български военни във военна операция. Това означава де факто да се пита дали някой иска от нас информация да изпратим войници на война. Няма да стане категорично“, посочи министърът. Оставам настрана терминологията, която се употребява, в разрез със световно приетото наименование на това, което се случва в Украйна, а именно – пълномащабна кръвопролитна война. Това не е военна операция, а пълномащабна кръвопролитна война, заяви Георгиев.

Отправените от САЩ въпроси към съюзниците целят първоначално сондиране на виждания и мнения по различни аспекти на трайното и дългосрочно уреждане на конфликта в момент, в който новата американска администрация на президента Доналд Тръмп е обявила за своя цел постигането на траен мир. Цел, която и ние напълно споделяме. В Украйна трябва да бъде установен мир и трябва да бъдат намерени гаранции за неговото продължаване и неотстъпване от всичко, което той води, каза министърът и добави, че към тези въпроси не бива да се подхожда към нещо, което е предмет на договаряне.

Никой не е искал от България и в България не се извършва военно планиране - нито в Щаба на отбраната, нито в Министерството на отбраната, участие в операцията по мироопазване, която е бъдеща и евентуално може да се случи, заяви и министърът на отбраната Атанас Запрянов

По никакъв начин никой не е искал от нас участие и в сегашната война на Русия срещу Украйна, заяви още Запрянов. Министърът уточни, че въпросите не са изпратени към България, а към страните съюзници от НАТО.

Събитията през последните седмици, включително проведената Мюнхенска конференция по сигурността, демонстрираха новия подход на американската администрация начело с президента Доналд Тръмп, каза още Запрянов. Министърът призова за сдържаност в оценките относно последните инициативи на американската администрация.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Google предложи създаването на организация за безопасност на изкуствения интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ford планира да премести в САЩ производството на някои модели на марката си Lincoln
Испания въведе граничен контрол за пристигащите пристигащите със самолети и кораби от Италия
Китайският отговор на Boeing и Airbus с първи международен полет
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Времето: Облачно, на места и с валежи
Meta съобщи, че е премахнала 756 000 акаунта на австралийски тийнейджъри на фона на критики относно прилагането на забраната
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"