МС предлага създаването на структура за европейските делегирани прокурори у нас

МС предлага създаването на структура за европейските делегирани прокурори у нас

Кабинетът предлага създаването на структура за европейските делегирани прокурори у нас. Това стана ясно след като правителството одобри законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, насочени към осигуряване на независимост и по-добро функциониране на европейската прокуратура у нас. Новината беше съобщена на брифинг от говорителя на кабинета Лена Бориславова и правосъдния министър Надежда Йорданова.

"Тази структура ще е със собствен бюджет, собствена администрация, ще има самостоятелно секретно деловодство, самостоятелна сграда", обясни правосъдният министър Надежда Йорданова. 

По думите на говорителя на кабинета Лена Бориславова, Европейската прокуратура е приветствала законовите промени от гледна точка на факта, че има случаи, в които работата на европейските делегирани прокурори е била блокирана поради липса на ресурси.

Бориславова прочете част от становището на Европейската прокуратура, с което оттам изразяват подкрепата си към законопроекта. "Предлаганите промени са наложителни и отразяват напълно смисъла на регламента и смятаме, че са необходими. Нещо повече - предлаганите промени осигуряват независимостта и безпристрастността на съдебната власт. Те следва винаги да са гарантирани, а службите, натоварени с разследването и наказателното преследване, да бъдат в състояние надлежно да изпълняват функциите си. Независимостта на съдебната власт предполага, че съответният съдебен орган е в състояние да упражнява съдебните си функции напълно самостоятелно, без да е йерархично обвързан или да е подчинен на друг орган и без да получава нареждания или указания от когото и да било, като по този начин е защитен от външна намеса или натиск, които могат да накърнят независимостта на преценката на неговите членове и да повлияят на техните решения. Именно с тези мотиви Европейската прокуратура застава зад този законопроект, изработен от екипа на Министерството на правосъдието с представители на Министерския съвет", каза Лена Бориславова. 

Тя съобщи още, че правителството ще подпише меморандум за сътрудничество с Базелския институт за добро управление в Швейцария за съвети относно реформа в областта на борба с корупцията, укрепване капацитета на правоприлагащите органи и подбор на кадри. Базелският институт е независима експертна организация, която е посветена на работата по целия свят с публичните и частните структури за укрепване на управлението, противодействие на корупцията и свързаната с нея финансови престъпления, както и възстановяване на отклонени активи. Бориславова посочи, че подписването на меморандума идва с оглед на "заварената ерозирала държавна система и институции, неработеща прокуратура, както и поредното отлагане на решението за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев". 

Говорителят на кабинета заяви готовност членове на кабинета да се явят в Прокуратурата, за да сътрудничат по дела за разкриване на корупция. 

"Разпитът на хора от кабинета няма да е изключение за българската прокуратура в този мандат на правителството. Готови сме да съдействаме по всякакъв начин за разкриване на всякакви атаки, проблеми и престъпност. Днес стана ясно, че прокуратурата е започнала разследване във връзка с хакерската атака. Ако се наложи, ще бъдат разпитани министърът на транспорта, като принципал, и министърът Калина Константинова, отговаряща за електронното управление", коментира говорителят на кабинета Лена Бориславова във връзка с твърдение на Иван Гешев, че министри могат да бъдат разпитани заради хакерската атаката към "Български пощи". 

Относно посещението на помощник-държавния секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Бориславова каза, че днес д-р Карън Донфрид ще се срещне с премиера Кирил Петков. Двамата ще обсъдят въпроси, свързани с националната ни сигурност, наследената корупция от "предишния държавен модел" и мерки за по-ефективна борба с корупцията. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ