Норвегия връчи документите за дипломатическо признаване на Палестина на премиера Мустафа
Норвегия предаде дипломатически документи на палестинския премиер като последна стъпка към признаването на палестинска държава - до голяма степен символичен ход, който разгневи Израел, съобщи Асошиейтед прес.
Ирландия и Испания заедно с Норвегия поеха съгласувано обещание за признаване на палестинска държава - историческа стъпка, която засилва изолацията на Израел повече от седем месеца след началото на изтощителната му война срещу "Хамас" в Газа.
Предаването на документите от норвежкия министър на външните работи Еспен Барт Ейде на премиера беше направено в Брюксел, където Мохамед Мустафа ще се срещне в понеделник и с външните министри на страните от Европейския съюз и високопоставени служители на ЕС, за да набере подкрепа за палестинците. Самата Норвегия не е част от ЕС.
Дипломатическият ход на трите държави е добре дошъл тласък на подкрепата за палестинските официални лица, които от десетилетия се стремят да създадат държава със столица в Източен Йерусалим, в Западния бряг и Ивицата Газа - територии, които Израел завзе през войната в Близкия изток през 1967 г. и все още контролира.
Официалното признаване от страна на Норвегия, Испания и Ирландия, които имат приятелски отношения както с израелците, така и с палестинците, като отдавна се застъпват за създаването на палестинска държава, е планирано за вторник,пояснява Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Около 140 държави - повече от две трети от Организацията на обединените нации - признават палестинската държава, но мнозинството от 27-те държави от ЕС все още не го правят. Няколко от тях са заявили, че ще я признаят, когато условията са подходящи.
Предаването на документите в неделя дойде само два дни след като върховният съд на ООН нареди на Израел незабавно да спре военната си офанзива в южния град Рафа в Газа в последния ход, който натрупа повече натиск върху все по-изолираната страна.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Хората, които отлагат, могат да бъдат разделени на 9 типа. В коя група попадате вие?
Мениджмънт |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 28 юли. Рождениците днес
На днешната дата |След излизането на „Одисея“: Великобритания отчете скок с 550% на онлайн търсенията за изучаване на гръцки език
Любопитно |Porsche ще съкрати още 5000 работни места до 2035 г.
Компании |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Хората, които отлагат, могат да бъдат разделени на 9 типа. В коя група попадате вие?
Мениджмънт |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |На днешната дата, 28 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Този кратък тест ще ви покаже коя работа е най-подходяща за вас
Маркетинг |Класическата гимназия ще бъде върната в центъра на София, но до няколко години
Общество | Advertorial |LinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
ОбществоВръх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България9 идеи за безплатна реклама
ADVERTORIAL
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Коментари
Няма въведени кометари.