Остри спорове в парламента отложиха промените за връщането на хартиената бюлетина

Остри спорове в парламента отложиха промените за връщането на хартиената бюлетина

Остри спорове в парламента отложиха промените за връщането на хартиената бюлетина

Остри спорове в парламента отложиха разглеждането на промените в Изборния кодекс за петък, с които се  предвижда връщането на възможността да се гласува и с хартиена бюлетина, освен с машини. 

Милен Матеев от "Продължаваме промяната" поиска отпадане на точките, свързани с Изборния кодекс, защото измененията още не са влезли в комисии и липсват становища, както и обществено обсъждане.

Йордан Цонев от ДПС го контрира с думите: "С поредица от действия и бездействия миналия път този важен законопроект не бе задвижен напред. Дали е проведено обществено обсъждане говори факта, че бяха събрани няклко стотин подписа в подкрепа на това. Ако не разбирате, че няма доверие в този начин на гласуване, значи не разбирате нищо. Няма доверие. Затова ще бъде обсъден в зала", настоя той. 

Така в крайна сметка промените в Изборния кодекс останаха в дневния ред за петък като "за" отпадането им освен "Демократична България" и "Продължаваме промяната" гласуваха "Български възход" и "Възраждане".

Междувременно стана ясно, че "Продължаваме промяната" се отказва от номинациите на Радостин Василев и Иван Христанов за председатели на парламентарните комисии по спорт и земеделие. Вместо бившия зам.-министър Христанов от ПП предлагат Росен Костурков да оглави Комисията по земеделие. От формацията се отказват от битката за Комисията за децата, младежта и спорта и издигат кандидатурата на юриста Васил Стефанов за председател на Комисията по правата на човека и вероизповеданията. От ДПС запазват номинацията на зам.-председателя на партията Халил Летифов да ръководи спортната комисия, предаде БНР.

Борислав Гуцанов от БСП пък предложи отпадането на т. 4 за военна помощ за Украйна и т. 8 - за инвестиционните разходи за новите 8 изтребителя. Според социалистите в обществото няма консенсус за оръжията, а само за хуманитарната помощ. Предложението им обаче не бе прието. 

После дойде време и на темата за бюджета. От ПП призоваха служебния кабинет да внесе в НС бюджет за 2023 година. "Финансовото министерство съобщи, че има 3 подготвени проекта за бюджет за догодина. Призоваваме ги да внесат поне един от тях, а ние, народните представители, ще поемем своята част от отговорността и ще направим нужните промени, очаквани от българските граждани. Не знаем колко време ще отнеме съставянето на редовен кабинет. Не приемаме решението на служебния кабинет да заложи съдбата на българските граждани и бизнес на политическата рулетка", каза Искрен Арабаджиев от ПП. 

"Решението на служебното правителство да внесе удължаване на бюджета за 2022 г. е правилно", коментира Петър Чобанов от ДПС, който е председател на комисията по бюджет и финанси в парламента. Според него, решението да се внесе закон, който продължава действието на политиките, заложени в бюджета за 2022 г., е временно решение, в което Народното събрание ще се опита да съобрази всички нужди, така че хората да посрещнат зимата и да я преживеят спокойно. 

Нямаме време за губене по отношение на бюджета, хората чакат реални решения за живота си", заяви в кулоарите на парламента лидерът на БСП Корнелия Нинова във връзка с внесеното от служебния кабинет предложение за удължаване на действието на Бюджет 2022 и през следващата година.

Тя подчерта, че очертаващият се дефицит е заради разходите за военни самолети. "Тези дългове, които се очертаваха според служебния финансов министър, за нас бяха поемането на ангажименти за самолетите. От там идва, а не защото сме оставили лошо наследство. Просто служебният кабинет реши, че приоритет на това правителство – новите осем F-16 и десетте "Грипен"-а. А те са около 5-6 млрд. От там има това изхвърляне, че ще има голям дълг и дефицит", посочи Нинова. 

От парламентарната група на "БСП за България" имат възражения към т.нар. удължителен закон и настояват за промени между първо и второ четене. От БСП вече са изпраили писма за срещи с всички парламентарни групи за мерките в бюджета. Ще се уточнява дали разговорите да са между ръководства или между излъчени експерти. 

"В бюджета трябва да се правят промени след експертно обсъждане. Можеш да правиш предложения за повече ресурс в социалната политика, но трябва и обоснование за това. България трябва да има стабилна както социална политика, така и да има добри самолети", заяви Томислав Дончев от ГЕРБ.

Според него, в момента предложението на служебния кабинет е най-доброто, тъй като е много опасно в моменти на предизборна кампания, която демонстрират партиите сега, да се структурира бюджет. "Плюс това най-добрият вариант е зад един внесен бюджет да стои редовно правителство с ясен хоризонт. Дотогава предложението на служебното правителство, удължаване на текущия бюджет до април 2023г. е най-доброто решение", добави Дончев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ