П-ДБ предлага Народното събрание да избира заместниците в Сметната палата

Общество

Четирима депутати оп ПП-ДБ - Кирил Петков, Надежда Йорданова, Николай Денков и Кристина Петкова, са внесли в деловодството на Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за Сметната палата. В него вносителите предлагат вместо по предложение на председателя на Сметната палата, заместник-председателите на одитната институция да се избират от Народното събрание, като парламента самостоятелно открива такава процедура, съобщи БНТ.

В мотивите си вносителите пишат, че сегашното положение, при което председателя на Сметната палата предлага своите заместници има редица дефицити - например, че когато той е назначен за служебен министър-председател, по обективни причини не може да упражни правомощията си и да предложи на Народното събрание свой заместник, въпреки че мандатът на последния е изтекъл.

Според народните представители, внесли предложението, при продължаваща политическа криза и дълги мандати на служебни правителства, това може да е пречка за попълването на състава на одитната институция.

Вносителите твърдят още, че с предложението им се постига и по-балансирано ръководство на Сметната палата. Според тях концентрацията на всички персонални решения за ръководството на Сметната палата в ръцете на нейния председател създава риск за силна политизация, а не за нейната независимост.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Велико Търново обяви бедствено положение заради поройни дъждове, реките в региона критично се повишават
Изненада: Чужденците в САЩ трябва да напуснат страната и да кандидатстват за „зелена карта“ от държавите си
Вътрешният министър: Има интересни имена, които са подпомагали прокурорския син да се укрива
Зад оставката на шефа на разузнаването на САЩ: Търкания с ЦРУ или разногласия с Белия дом за Иран
Учител №1 в света идва в България: Андрия Зафираку е гост на галавечер „Хоризонти 2026“
Времето: Валежите продължава, по-обилни ще са в Западния и Централния Предбалкан
Неизвестно за известните: Легендата Шерил Саркисян проваля първия си албум заради мъжки глас и фалшиво име
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum