Нов вариант на механизма, по който ще се разследва главния прокурор

Нов вариант на механизма, по който ще се разследва главния прокурор

Нов вариант на механизма, по който ще се разследва главния прокурор

Главният прокурор да бъде избиран, временно отстраняван от длъжност и предсрочно освобождаван не със 17, а с 13 гласа от Пленума на Висшия съдебен съвет. Същото мнозинство ще става и избора на председателите на двете върховни съдилища – ВКС и ВАС, но с допълнително изискване те да са одобрени и от мнозинството от съдиите в съвета. Това предлагат от екипа на служебния министър на правосъдието Крум Зарков за механизма за разследване на главния прокурор. Това е редактиран вариант на подготвения от екипа на бившия министър Надежда Йорданова, като корекции са направени заради становището на Венецианската комисия, в което бяха отправени поредица от препоръки. 

При данни за извършено престъпление главният прокурор или негов заместник ще бъдат разследвани от съдия, който ще бъде избиран на случаен принцип. Той обаче трябва да е съдия във ВКС или в окръжен, апелативен съд, но с ранг на съдия във ВКС, да има минимум 12 години стаж и да е работил през последните седем години като наказателен съдия. Също така да е съдия във ВКС или в окръжен, апелативен съд, но с ранг на съдия във ВКС. Съдиите в списъка, от който ще се избира кой ще разследва главния прокурор, трябва да дадат съгласието си да участват в процедурата. Избраният ще бъда назначаван за прокурор ад хок от Прокурорската колегия.

При развитие на разследването срещу обвинител номер едно ще бъде избиран втори съдия, който ще бъде назначаван за заместник-главен прокурор. Чрез тази фигура се гарантира, че прокурорът, разследващ главния прокурор, няма да е напълно безконтролна фигура.

Отказите за образуване на разследване срещу главния прокурор ще подлежат на съдебен контрол на две инстанции. Пред съд ще може да се обжалва също прекратяването и спирането на досъдебното производство.

"В този момент, когато процедурата е стигнала в този напреднал етап, ще се избира втори прокурор, който да осъществи вътрешноинституционален контрол, както го изисква и Конституционният съд, и Венецианската комисия", обясни на бирфинг правосъдният министър Крум Зарков. Този втори прокурор ще бъде назначаван за заместник-главен прокурор и ще се занимава единствено с контрола по разследването на главния прокурор, стана ясон от думите му.

"Това е въпрос на чест, възможност за съдията да се докаже професионално и пред колегите, и пред обществото, колко те бива като професионалист и доколко удържаш на натиск, колко си независим и безпристрастен. Това би могло да бъде шанс за един колега съдия да докаже своя професионализъм", коментира зам.-министърът на правосъдието Емил Дечев.

Зарков и Дечев представиха и останалите промени в проекта за изменения в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт.  

"Направени са предложения, които да изпълнят над 70 осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, свързани с неефективно разследване и защитата на правата на пострадали от престъпления. Необходимо е да се преодолее дисбалансът между правата на обвиняемия, подсъдимия и осъдения, от една страна, и на пострадалия от престъпления, от друга", обясни министър Зарков. 

Ето защо сега са изготвени допълнителни гаранции за защита правата на пострадалите – като правото да се обжалва отказ на прокуратурата да образува наказателно производство, както и възможност да се иска ускоряването му. 

Разширяват се хипотезите за назначаване на особен представител на уязвими лица. С цел борба с корупционните практики се въвежда фигурата на лицето, направило съобщение за извършено престъпление като субект в досъдебното производство в ограничени хипотези.

Въвежда се съдебен контрол в началната фаза на процеса, като обжалването на постановлението за отказ да се образува наказателно производство ще е с по-широк обхват и ще включва всички тежки престъпления, включително и такива, чието извършване може да доведе до нарушаване на основни права.

Предвижда се и по-ефективен механизъм за възобновяване на наказателното производство.

Предложенията за законодателни промени ще трябва да се приемат най-късно през юни догодина, за да се изпълнят условията по Плана за възстановяване. Предстои промените да бъдат качени за обществено обсъждане и внесени в Министерския съвет. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ