Президентът на Косово се замеси в сбиване на летище Скопие, предизвикало дипломатически скандал

Общество

Косовският президент Вьоса Османи беше замесена в сбиване с охраната на летището в Скопие в четвъртък, което прерасна в дипломатически спор, съобщи  POLITICO.

Инцидентът започна, когато Османи, която пътуваше от Северна Македония за Словения, отказа да предаде мобилния си телефон на охраната на летището, която поиска да го сканира, каза Егнеса Вития, съветник на президента пред косовски медии.

Вития нарече искането „противоречащо на международните практики“ и каза, че отказът на Османи да се подчини е накарал служител на летището да се опита да „натисне“ президента.

"Президентът не [предаде телефона си], защото това би било сериозно нарушение. Въпреки обяснението на правилата, които екипът на президента съобщи на служителя на летището, той се опита да бутне физически президента и в този момент се намеси охраната на Османи", каза Вития.

Министерството на вътрешните работи на Северна Македония потвърди, че инцидентът се е случил, но даде друга информация, като каза, че член на охраната на Османи е издърпал член на персонала на летището настрана, за да позволи на Османи да премине през граничния контрол, без телефонът й да бъде сканиран, според изявление до македонските медии.

В изявлението на министерството се добавя, че половин час по-късно трима косовски служители по сигурността, работещи за председателя на парламента на Косово Африм Гаши, са пристигнали на летището „и са започнали да заплашват служителите на [международното летище в Скопие] и да питат кой е създал проблем на президента“, след което един от служителите „блъснал полицай, работещ на граничния пункт“.

В изявление до местните медии офисът на Гаши отрече, като каза, че неговият персонал по сигурността „е присъствал само за да успокои ситуацията“ и да разреши спора между персонала на Османи и охраната на летището. Министерството на вътрешните работи на Северна Македония заяви, че е започнало разследване на инцидента, който първият вицепремиер Изет Меджити нарече „недоразумение“.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
The Wall Street Journal: Китай измества Франция като световен център за производство на гъши дроб
AI ще поеме 95% от финансовите задачи, а хората ще вземат решенията
Партньорството с Lidl донесе над 1,6 млрд. евро на български компании за периода 2023–2025 г.
Фон дер Лайен пристигна в Киев за разговори със Зеленски за дронове и пътя на Украйна към ЕС
Доживотен затвор без право на замяна за убиеца на сестрите Белнейски
Радев назначи четирима заместник-министри
Най-големият производител на минерална вода в Европа придобива българската „Куадрант Бевъриджис“
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
„Безполезен“ орган, който лекарите често отстраняват, всъщност може да помага в борбата с рака
Китай проведе тестово изстрелване на многократно използваема суперкосмическа ракета
САЩ разследват твърдения за ирански дронове в Куба, Тръмп предупреди: „Ще се справим с това"