Путин ще поиска три неща от Си Дзипин на фона на нарастващата зависимост на Русия от Китай

 Путин ще поиска три неща от Си Дзипин на фона на нарастващата зависимост на Русия от Китай

Срещата на руския президент Владимир Путин с китайския лидер Си Дзинпин в Китай тази седмица е последният знак за задълбочаване на стратегическите връзки между двете страни. Путин ще направи двудневно държавно посещение в Китай от четвъртък по покана на Си Дзипин. Това ще бъде първото задгранично пътуване на руския лидер, откакто Путин започна петия си президентски мандат миналата седмица, пише CNBC.

Това идва на фона на нарастващата зависимост на Кремъл от Китай за търговска и политическа подкрепа, тъй като той се стреми да укрепи своето „безгранично“ партньорство с Пекин на различни фронтове. „Съвсем ясно е, че през последните две години Путин е искал три неща от Китай“, каза Макс Хес, сътрудник в Изследователския институт за външна политика, пред „Squawk Box Asia“ на CNBC в сряда.

Той иска „сделка“ за газопровода „Силата на Сибир 2“ и търси допълнителна китайска подкрепа за войната в Украйна, особено по отношение на хардуера, добави той. Путин също иска достъп до китайските финансови пазари и да използва „китайската валута за насърчаване на търговията на Русия“, каза Хес.

„Наистина видяхме забележително малък напредък по всички тези неща“, добави той. „Така че наистина Путин отива в Китай, за да види какво може да получи.“

В интервю за държавната агенция Синхуа, публикувано преди визитата, Путин каза, че икономическите и търговски отношения между Русия и Китай са се развили бързо, „демонстрирайки тяхната постоянна способност да реагират на външни предизвикателства и кризи“.

Той също така подкрепи мирното предложение на Китай за войната в Украйна и каза, че Русия остава отворена за диалог за разрешаване на конфликта.
Преди повече от година Пекин публикува план от 12 точки, който предлага неясни принципи за прекратяване на войната в Украйна. Планът не беше добре приет от украинските и западните съюзници.

„Путин е в Украйна за дълго време. Той няма план да се откаже от това“, каза Хес, добавяйки, че руският лидер се опитва да „натисне предимствата си“ на бойното поле и на дипломатическия фронт с Китай.

Китай също е изправен пред нарастващ натиск от Вашингтон заради военната си подкрепа за Русия. Администрацията на Байдън във вторник обяви строги нови тарифни ставки върху китайски внос на стойност 18 милиарда долара, за да защити американските индустрии от нелоялна конкуренция.В резултат на това Пекин има малко възможности, освен да се сближи с Москва, казват наблюдатели.

„Само вижте как Байдън налага 100% мита върху износа на китайски електрически превозни средства. Всичко това изпраща послание към китайците, че независимо кой е избран през ноември, че САЩ се опитват да ги сдържат“, каза в коментар Иън Бремър, политолог и президент на Eurasia Group.

„Мисля, че в по-дългосрочен план, колкото повече виждат това от САЩ и техните съюзници, толкова по-близки с руснаците в крайна сметка ще бъдат.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ