Парламентът ще има отделна комисия по конституционни въпроси

Парламентът ще има отделна комисия по конституционни въпроси

Депутатите разделиха правната комисия в Народното събрание на две постоянни комисии - Комисия по конституционни въпроси и Комисия по правни въпроси. Идеята дойде от редиците на ГЕРБ-СДС, а предложението беше прието единодушно от народните представители.  

"Високата натовареност на Комисията по правни въпроси би се преодоляла със създаването на комисия по конституционни въпроси, с която да се обсъждат всички промени в Конституцията и всички въпроси с отнемане на депутатски имунитет, както и въпроси относно концепцията за развитие на правосъдната реформа. Считам, че тази комисия е редно да бъде на паритетен принцип, а Комисията по правни въпроси – на пропорционален", обясни председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. 

С решението се правят изменения в правилника на парламента, с които се обособяват общо 25 постоянни комисии, чийто състав депутатите трябва да гласуват на днешното заседание. 

Междувременно, председателят на 48-ото Народно събрание Вежди Рашидов обяви 13-те овакантените органи с изтекъл или предсрочно прекратен мандат, за които следва да се проведе процедура по избор.

Парламентът трябва да избере девет членове, включително председател, заместник-председател и секретар на Комисията по разкриване на документите и обявяване на принадлежност на българските граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия; на Комисията за защита на личните данни, на главен инспектор в Инспектората към ВСС; на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол; на управител и двама подуправители на Българската народна банка (БНБ); управител на Националния осигурителен институт (НОИ), на Фискалния съвет, председател на Сметната палата и по негово предложение двама заместник-председатели и двама членове на Комисията за публичен надзор на регистрираните одитори, Комисията по защита от дискриминация и на Комисията за финансов надзор. Депутатите следва да проведат избор и на 15 членове на Висшия съдебен съвет и на двама съдии в Конституционния съд.

Депутатите трябва да попълнят и състава на Специалното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) и на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).  

Относно неконституционните органи, за които НС следва да проведе избор, депутатите следва да изберат председател и шестима членове на Националния съвет за българите, живеещи извън България.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ