Ще успее ли проф. Габровски да промени политическия тон за една седмица?

Ще успее ли проф. Габровски да промени политическия тон за една седмица?

Ще успее ли проф. Габровски да промени политическия тон за една седмица?

Заявка за диалог с всички партии даде кандитатът за премиер на ГЕРБ-СДС проф. Николай Габровски, след като прие първия проучвателен мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев. Проектокабинетът все още не е готов, но разговорите започват още от днес с идеята да не се губи време. 

Идеята е за цялостна промяна на политическия тон. Ще опитаме не да разсечем, а да разплетем възела в българската политика, посочи проф. Габровски на излизане от "Дондуков" 2. Той изрази надежда, че изборът му за кандидат за премиер като личност, която е консенсусна, професионална, еднакво отдалечена от всички партии, имаща добър диалог с всички, "ще даде възможност за един нов тон в политиката, защото политическото говорене не води до нищо, чисто политическите страсти също". 

България е на кръстопът на твърде много кризи - социална, икономическа, енергийна, има сериозен мигрантски натиск и една от водещите причини за всичко това е политическата криза. Това нещо трябва да спре по някакъв начин, категоричен е проф. Габровски.

Относно проектокабинета, той посочи, че от ГЕРБ-СДС ще разчитат повече на професионализъм, на хора, които са отдалечени от партийните структури, които са известни със своята експертиза в различните области. "Няма избрани още хора. Ще търсим диалог с абсолютно всички, идеята е цялостна промяна на политическия тон, да се премине от една видима за всички неефективна конфронтация към диалог и търсене на общи допирни точки", добави кандитатът за премиер на ГЕРБ-СДС.

Проф. Николай Габровски обяви, че все още няма състав на проектокабинет, но разговорите започвали още от днес, за да не се губи време. "Ситуацията е тежка. Опитваме се по този начин да се даде един сигнал за промяна на тона. Надявам се и другите политически сили да си дадат сметка, че ако България влезе в едни нови предсрочни избори през март, а после през юни, ще изгубим време, което България няма, ще изгубим пари, които сме изкарвали с усилия и ще изгубим авторитет, трупан в годините, и който ни е ценен", поясни той. 

На въпрос дали ГЕРБ ще пробва правителство на малцинството, ако не бъде намерена нужната подкрепа от 121 гласа в парламента, проф. Габровски отговори: "Много далеч напред отивате. Аз все пак съм оптимист и се надявам да се справим". 

"Това е най-доброто, което ГЕРБ-СДС може да направи в тази ситуация. Те искат да съставят правителство, въпросът е, че нямат парламентарна подкрепа да го направят", коментира в ефира на Нова телевизия политологът доц. Стойчо Стойчев. 

"Проф. Габровски е добър администратор, освен безспорен експерт в своята област. Но в такива кризисни ситуации ние сме свикнали, или такава е политическата практика, или дипломати, или юристи да заемат тази важна позиция. Хора, които умеят да боравят и със законодателната база. Най-важното е промяна в законодателството и правосъдна реформа. Това е опит за подаване на компромисна кандидатура. Ще видим колко кооперативна и комуникативна ще бъде тази персона в седмицата, в която ще се водят някакви разговори, но лично аз оставам леко скептичен", заяви събеседникът му политологът проф. Росен Стоянов. 

"Изпаднали сме в една ситуация на игра на нерви и всеки се опитва да отиграе своя ход максимално безболезнено и с по-малки щети. ГЕРБ-СДС нямаха друг ход освен да предложат кандидатура, която да е с добра, чиста биография и човек, който пред техните избиратели би бил добре приет. Със сигурност той ще направи опит да предложи разговор, вероятно ще покани останалите партии, които биха били приемливи за ГЕРБ, да подкрепят и да излъчат свои министри. Това би била работеща конструкция", прогнозираот своя страна журналистът и преподавател по журналистика в УНСС Илия Вълков.  

"Кандидатурата на проф. Николай Габровски е изненадваща, но и сериозна. От гледна точка на политиката обаче това е случаен човек. Той не е бил в ситуация да взема политически решения, да създава политическо доверие между толкова разделени в позициите си политически формации. Който и човек да беше поставен в тази ситуация, щеше да има големи затруднения. Не е ясно дали може да бъде генерирана политическа подкрепа. Но проф. Николай Габровски може и да се окаже и успешен политически ход", коментира за БНР политологът Христо Панчугов. Той посочи, че българската политика е докарана до ръба на противопоставянето и тя не може да понесе повече конфликти. "Невъзможността да се подходи отговорно към процеса на съставяне на управление ще направи заложник всеки човек, който влезе в идеята за този кабинет на малцинството. Заложник на политически интереси. Необходима е саможертва в такава ситуация", добави Панчугов. 

Политическите партии от своя страна препотвърдиха позициите си относно кабинет с първия мандат на ГЕРБ-СДС. От "Продължаваме промяната", БСП и "Възраждане" бяха категорични, че няма да подкрепят кабинет на ГЕРБ-СДС. От ДПС не коментираха нито възможността за подкрепа на правителство, нито личността на предложения за премиер проф. Николай Габровски. От "Български възход" пък припомниха, че в края на миналата седмица са пожелали успех на колегите си от ГЕРБ. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ