Усилията за дезинформация не са успели да повлияят на евроизборите, според ЕК

Усилията за дезинформация не са успели да повлияят на евроизборите, според ЕК

Въпреки вълните от фалшиви новини и кампаниите за чуждестранна намеса, изборите за Европейски парламент се оказаха устойчиви на заплахите от дезинформация, съобщи POLITICO.

Европейската обсерватория за цифрови медии (EDMO) регистрира най-високото ниво на дезинформация, свързана с Европейския съюз, в онлайн платформите през май, месец преди европейците да отидат до урните, според бележка за оценка, изготвена от Европейската комисия(EК).

Но тази вълна от съмнителна дейност не доведе до „голям инцидент ... способен да наруши изборите“, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова преди заседанието на Съвета по общи въпроси във вторник в Люксембург.

Тя ще представи резултатите от т.нар. демократична обиколка през пролетта на тази година, когато посети дузина държави от ЕС, за да повиши осведомеността относно манипулирането на избори от нелоялни участници, като се срещна с длъжностни лица, регулаторни органи и експерти: „Почувствах натиск да звънна на камбаната за честността на изборите и да ги защитя от манипулациите и намесата на Путин и други“.

В началото на тази голяма изборна година се появиха опасения, че изкуственият интелект - по-конкретно силно манипулативните дълбоки фалшификати - може да дестабилизира процеса.

Тези опасения не се сбъднаха и технологията не е била използвана „в голяма степен“, се казва в анализа на ЕС, въпреки някои случаи на използване на немаркирано съдържание, генерирано от изкуствен интелект, от партии, като "Национален сбор"въва Франция и Северната лига в Италия.

„Предвиждахме, че тази година ще има повече проблеми, отколкото имаше“, каза Елза Пилиховски, директор на ОИСР по въпросите на публичното управление, като потвърди, че изкуственият интелект не е „променил играта“ в изборните процедури.

Тази година Европа избегна куршума, но това не означава, че ще има подобен късмет и следващия път.

Понастоящем правителствата не са готови да се справят с риска генеративният изкуствен интелект да превземе бюлетините, предупреди Пилиховски. Длъжностните лица „обсъждат варианти на политики. Те са в процес на подготовка. Но не мисля, че все още сме готови за рисковете, които се появяват“, каза тя.

Оценката на ЕК - „моментна снимка“, както я нарече Йоурова,  може да помогне за установяване на недостатъците. Тя ще даде „представа за тактиките, техниките и развиващите се рискове, за да може да послужи като пример за всяко бъдещо гласуване за справяне с тези заплахи“, подчерта тя.

Платформите за социални медии например можеха по-активно да се борят с дезинформацията, както се подчертава в анализа.

От общо 1321 онлайн публикации, проверени като дезинформация от мрежата Elections24Check, 45% не са били разгледани от платформите, като процентът на отговорите варира. Meta е предприела действия по 80 % от маркираните публикации, TikTok - по 40 %, X - по 30 %, а YouTube - по 25 %.

Според Вера Йоурова е необходим „подход на цялото общество“, който включва „стратегическа комуникация, предварително развенчаване на дезинформационните наративи, ефективно правоприлагане за цифровото пространство, силни независими медии, както и изследвания, проверка на фактите и критично мислене“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ