"Абсолютен фашизъм!": Проектът за български вариант на "Магнитски" ядоса политици и експерти
Остри реакции предизвика появилата се вчера неофициално чернова на проект за създаване на нов извънреден орган "за защита на националната ни сигурност от рискове за икономическата и финансовата система на държавата". Тълкуванията по съдържанието на проекта варират от "българския вариант на закона "Магнитски" до "извънредно наказателно законодателство", а оценките за идеята са предимно крайно негативни.
От "Има такъв народ" обявиха, че българският вариант на закона "Магнитски" не е обсъждан и не е съгласуван с тях като коалиционен партньор и го определиха като "абсолютен фашизъм".
Според ГЕРБ-СДС документът има потенциал да се използва за разправа не само с политически противници, но и с неудобни партньори.
БСП го определи като "абсолютно неприемлив", а от "Демократична България" бяха категорични, че такъв законопроект няма и няма и да има.
ДПС бяха още по-остри в изказването си, посочвайки че се е получил "един добър труд, с който управляващите целят да подчинят своите коалиционни партньори". Междувременно, от министерството на правосъдието отбелязват, че в него има несъответствия и явни противоречия с Конституцията, с актовете на Европейския съюз и с Европейската конвенция за защита правата на човека, поради което не може да бъде подкрепен в този му вид.
Кръстосан огън
Не толкова идеята за създаване на нов, дублиращ службите за сигурност предизвика гнева и възмущението сред политиците от целия спектър и експерти юристи у нас, колкото проекторазпоредби, предвиждащи създаването на два вида "черни" списъци - на лицата и свързаните лица, за които има събрани данни, че използват с престъпни цели високотехнологични продукти; извършват злоупотреби и измами в киберпространството или нерегламентирана дейност на инвестиционни посредници или пък се опитват да трансферират чрез български банки средства с неустановен произход, както и злоупотреби със средства на ЕС.
Включването в един от двата национални списъка ще е основание за започване на проверка по Закона за противодействие на корупцията и като следствие от това - повод за отнемане на незаконно придобито имущество. Това на практика би означавало създаване на възможност за замразяване на активи, дейност и спиране на изпълнението на договори да може да става без да има постановена присъда
В проектодокумента изрично е отбелязано, че ако учредител или председател на политическа партия и коалиция бъде включен в някой от черните списъци, политическата формация ще бъде лишена от държавна субсидия.
Записано е също така, че предоставянето на информация на новия орган не може да бъде отказано от съображения за банкова, търговска, държавна или служебна тайна.
Като "абсолютен фашизъм" определи депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов разпространения в публичното пространство проект на български закон "Магнитски", писан от експерти от министерствата на финансите и на правосъдието.
Българският вариант на закона "Магнитски" не е обсъждан и не е съгласуван с "Има такъв народ" като коалиционен партньор, обяви на брифинг председателят на бюджетната парламентарна комисия от "Има такъв народ" Любомир Каримански.
"Ако въобще това е минало през мозъка на някой извратен политик, това е абсолютен фашизъм", заяви Балабанов. Той напомни, че са се изправили се срещу бившото статукво, което беше превърнало институциите в бухалки. Сега, по думите му, се предлагало същото. "Надявам се само да е обсъждано във въздуха и да не е приложимо, защото без съд и присъда, да действаш по този комунистически за нас начин, е неморално и некоректно", категоричен е Балабанов.
Такъв законопроект няма и няма и да има, коментира председателят на ПГ на "Демократична България" Христо Иванов. "За да има законопроект, той трябва да е минал на някакво ниво на публично съгласуване. Подобни текстове изобщо не са били предмет на обсъждане в какъвто и да било политически формат. Това, което се появи като някакви текстове, по никакъв начин не може да бъде подкрепено от "Демократична България" в този вид", посочи Иванов.
По думите му тези текстове създават проблеми с Конституцията, с Европейската конвенция по правата на човека. "Ние по никакъв не бихме подкрепили нещо, което създава такъв тип проблеми. В този смисъл ясно и еднозначно трябва да се каже - такъв законопроект няма и няма и да има", посочи председателят на ПГ на "Демократична България".
Поне три от четирите партии в управлението са притеснени от текста на българския вариант на закона „Магнитски“, защото той има потенциал да се използва за разправа не само с политически неудобни противници, но и неудобни партньори, заяви народният представител от ГЕРБ-СДС Томислав Дончев.
"Изчетохме въпросния законопроект. Ясни са няколко неща – този текст никога няма да види бял свят по дълъг списък с причини. Първата е, че противоречи поне на няколко члена от Конституцията. Втората е, че в пленарна зала има остатъци от здрав разум и подобен текст никога няма да бъде приет", каза Дончев.
Според депутата, по-големият проблем е, че с този текст, ако утре някой обиди или наскърби Кирил Петков или Асен Василев, могат да му запорират цялото имущество. "Това, което повече ме притеснява, е степента на индивидуална и политическа патология, която е родила подобен текст, начин на мислене. Ако този текст никога няма да види бял свят, аз се притеснявам този начин на мислене какво ще произведе утре – врагове на народа? Смисълът на политиката е борба на идеи, а не борба срещу хората, защото тук прозира друго виждане за политиката – да се борим срещу хора, които не са ни симпатични", посочи той.
Като абсолютно неприемлив председателят на групата на БСП Георги Свиленски определи варианта на българския закон "Магнитски", подготвян от вицепремиера Асен Василев.
"Подобен проект не е коментиран в коалиционен формат, нито в партиите. Няма разумен човек в държавата, който да каже "да" на това, което беше публикувано", обясни Свиленски.
Получил се е един добър труд, с който управляващите целят да подчинят своите коалиционни партньори, които от няколко дни нещо мрънкат в една или друга посока, говорят за програма за управление, за цели, за подкрепа на хората, заяви зам.-шефът на ДПС Хамид Хамид.
"Този закон, доколкото разбрах, е писан от Асен Василев, той цели да оправи своите коалиционни партньори. Даже негови приближени казват, че това е специално за Слави Трифонов и Корнелия Нинова. Не знам, ще видим дали е така. А ние имаме привилегията нас да ни оправя премиера. От 30 години все някой оправя ДПС и виждате как са ни оправили. Много като него вече плакаха", коментира Хамид.
"След наказателните списъци какво следва - наказателни отряди? Частна армия? Наказателни лагери?", написа в гневен коментар във Фейсбук и Мая Манолова. " Не повярвах, че ПП и Асен Василев са способни на такъв закон за наказателните списъци. Но е факт и дано се вразумят и не го внесат в парламента. Как ще пишеш закон за частна ДАНС към МС, кротко наречена Консултативен съвет, за съставяне на наказателни списъци за бизнеса, партийни опоненти и всеки неудобен?! Как ще "браниш" националната сигурност, като нарушаваш фундаментални принципи в правото?! Как ще изземваш собственост без съд?! Как ще наказваш по доноси?! Що за право е това, г-н Василев?!", пита още тя и призовава от позицията на юрист "Спрете да потъпквате Конституцията и уважавайте върховенството на правото!"
Коментар дойде и от бившият председател на 39-ото Народно събрание проф. Огнян Герджиков. Според него, във всяко нещо се прибързва без да се подхожда със същински професионализъм, без да се допитват тези, които правят правилата до тези, които разбират от тези неща. "Това е наша болест. Затова по отношение на законодателството станахме за смях на целия свят с прибързано приемани закони, с правила, които едно с едно не се връзват. Това е наш патент", добави той.
"Нямам представа какво представлява предлаганият нов извънреден орган за защита на националната сигурност и конкретно по него не мога да говоря, но знам как по правило се работи у нас през последните години. Работим като едни самодейци. У нас се работи аматьорски, когато става дума за закони. Ние сме аматьори в изготвянето на правила, законодателни актове и други. Ние действаме като аматьори и по изключение правим нещо прилично. По правило, правим нещо съвсем не както трябва. Това е истината!", подчерта проф. Герджиков.
Междувременно от министерството на правосъдието също излязоха с позиция, в която отбелязват, че "в разпространения вчера в медиите текст на законопроект има несъответствия и явни противоречия с Конституцията, с актовете на Европейския съюз и с Европейската конвенция за защита правата на човека, поради което не може да бъде подкрепен в този му вид от министерство на правосъдието."
От ведомството уточняват, че експертна група във ведомството изготвя проект на Закон за мерки за превенция и защита на националната сигурност от посегателства, свързани с опасност за икономическата и финансовата сигурност на държавата, но тя още не е приключила работата си. В нея участват експерти от Министерството на финансите, на външните работи, Българската народна банка, Националната агенция за приходите и представители на академичните среди.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.