Амнести Интернешънъл обвини Франция в нарушаване на човешките права след атентатите в Париж

Амнести Интернешънъл обвини Франция в нарушаване на човешките права след атентатите в Париж

Амнести Интернешънъл обвини Франция в нарушаване на човешките права след атентатите в Париж

Амнести Интернешънъл призова френските власти да се откажат от 3-месечното удължаване на извънредното положение в страната заради „отсъствието на достатъчни гаранции“ за спазването на човешките права, съобщи "Монд"

Извънредното положение бе обявено след атентатите в Париж на 13 ноември и изтича на 26 февруари. Френският парламент трябва да гласува утре за удължаването му с 3 месеца. Заради това предстоят промени в Конституцията и в няколко закона, които вече предизвикаха оставката на правосъдния министър Кристиан Тобира. Промените разширяват правомощията на административните власти и ограничават някои от конституционните свободи заради заплахата от тероризъм.

Правозащитната организация настоява за „сериозни гаранции“, че промените няма да доведат до злоупотреба, дискриминационно и непропорционално използване на спешни мерки и смятат, че ще имат "сериозни последици за правата на човека ".

Амнести публикува днес доклад „Животът ми се обърна с главата надолу“, основан на свидетелствата на 60 души, засегнати от мерките, въведени с извънредното положение от 14 ноември 2015 г. Според него широките правомощия на изпълнителната власт, придружени със слаб контрол върху прилагането на тези правомощия, са довели до поредица от нарушения на човешките  права и не са прпоционален отговор на заплахата.

„Бруталните извънредни мерки като обиски през нощта и домашен арест нарушават правата на стотици хора, които остават травмирани и стигматизирани", се казва в доклада. Според организацията повечето хора, които е интервюирала, казват, че не са получили никаква информация в какво ги обвиняват. Те смятат, че мерките се прилагат дискриминитивно, тъй като повечето засегнати от тях са мюсюлмани. В същото време, според Амнести, мерките са довели до „много малко конкретни резултати“.

Досега този режим е въвеждан в страната 6 пъти от 1955 г. (войната в Алжир)  насам. Има законодателна възможност да бъде отменян преди изтичането на 3-месечния срок.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ