Борисов и случаят „Бююк“: Моите тревоги са при кого ще останат мигрантите

Борисов и случаят „Бююк“: Моите тревоги са при кого ще останат мигрантите

„Просто сме страшно уязвими. Какво значи изказването „Ще залеем Европа с бежанци“, като демократична Европа е навсякъде с огради? Това значи „Ще залеем България“. В момента границата със Сърбия и Македония се пази изключително добре.“

Така приемерът Борисов отговори пред Нова тв дали България е предала бизнесмена Абдуллах Бююк под натиска на Турция.

На 10 август българските власти предадоха бизнесмена с формалния аргумент, че документите му са невалидни, въпреки че българският съдът отказа екстрадицията му на Турция, която го издирва като „предател“.  

„Моите тревоги са свързани при кого ще останат мигрантите накрая. В Германия започват да се ограждат и казват, че нелегалните имигранти ще бъдат връщани, откъдето са минали“, продължи Борисов и подчерта, че е „изключително притеснен“ .

На въпрос за предаването на Бююк, Борисов каза:  „Аз вярвам на това, което са направили колегите в МВР. Бъчварова ме информира, детайли не е нужно да описвам, защото всички ги знаят. (...) Но бих се спрял на много по-сериозни.... 25 000 от началото на годината сме върнали от турската страна, 1000 от гръцката границата. Всички те са върнати по идентичен начин. Спираме – връщаме. Хора без документи. Просто там е война. Българските граничари там денонощно са изправени пред такива проблеми. (...) Всеки българин вижда какво става по улиците. (...) България има много дълга морска и сухопътна граница с Турция, с Гърция. Македония и Сърбия я заградиха.  От България няма накъде да се изтичат влезлите мигранти“.

На последвалия въпрос какво е общото между предаването на Бююк и мигрантите, премиерът продължи:

„В тази ситуация ние сме изправени пред огромна криза между Турция и ЕС. Всеки ден или някой от европейските ни колеги или лидери, или турският президент или премиер, или външен министър си отправят най-тежки закани, публични. Криза, в която всеки ден канцлерът на Австрия и Висшеградската четворка казват: "Никаква Турция и да се развали споразумението". Историята показва, че обикновено Османската империя отива до Австрия и там Западът я спира. Жертва на това обаче стават Балканите. Аз съм изключително притеснен за това, което може да очаква България и ние сме... задължени - не казвам, че за да не им дам допълнителен повод...че това е било движещото, когато институциите са работили и са взимали такива решения. Ние с Турция в момента трябва да се опитаме да градим възможно най-добри отношения.“

Борисов настоя: „Ние се фиксираме само в един (в случая с Абдуллах Бююк, б.ред.) от 25 000 случая. Аз съм възложил проверка на Румяна Бъчварова. Ще видят къде има пропуски - ако има, тя ще ги уволни. (...). И подчерта: "Второ, в Турция няма смъртно наказание (...) Репресии имаше и от тия, които стреляха по цивилни граждани (в нощта на осуетения опит за преврат, б.ред.).“

По думите му голямата цел е Турция да третира България по различен начин: „Да не влезем в този конфликт. Защото, ако Турция бъде обявена за несигурна държава, България ще стане първата сигурна държава (на пристигане на имигрантите, б.ред.). Смятайте 400-500 000 да дойдат в България. От едната страна е Крим, от другата Турция. С едно кимване на главата се взимат решения“.

На последвалия въпрос дали турският гражданин Абуллах Бююк е предаден на турските власти, за да не пострада България, Борисов отвърна, че „двете неща нямат нищо общо“.

България щяла да постъпи с Бююк, както Гърция с 8-те турски военни, които избягаха там след неуспешия пуч и не са върнати в Турция. Те обаче били с редовни документи, а той не.

Борисов заяви още, че в „случая няма значение кой стои отсреща в Турция“, а „да не предизвикаме тази вълна (имигрантска, б.ред)“. И коментира: „Това ми е жизненоважното. Те мислят, че е лесно, лека работа, че не изисква безсънни нощи“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ