Глобите за пътни нарушения скачат двойно
Глобите за движение с превишена скорост скачат двойно. Такова изменение на Закона за движението по пътищата приеха депутатите от парламентарната транспортна комисия.
50 лева ще плаща шофьорът, който превозва пътници без колан или каска, съобщава Дарик.
При проба между 0,5 и 0,8 промила алкохол в кръвта се предвижда отнемане на свидетелството за управление за срок от 6 месеца и глоба от 500 лева. Когато промилите са между 0,8 и 1,2, глобата ще бъде 1000 лева, а периодът без книжка - 12 месеца. За да станат факт всички тези промени, трябва да минат и през пленарна зала. Фиксирането на глобите ще сложи край на парадоксите, при които за малко количество алкохол в кръвта се налагат високи глоби и обратното.
За превишена скорост с 50 км/ч в населено място глобата скача от 350 на 700 лева. Двойни стават и глобите за превишаване на скоростта извън населено място.
В проекта е предвидено ограничение за използване на пътищата за обществено ползване не по предназначение, с което на практика гонките стават забранени. Водач, който организира или участва в нерегламентирани състезания, ще бъде лишен от книжка за 12 месеца, а глобата е до 3000 лв. При повторно нарушение ще остава без книжка за 3 години, а глобата е 5000 лв.
Законът за движение по пътищата въвжда и наказания за движението в насрещното платно на магистрали и скоростни пътища. Те са 3 месеца без книжка и 1000 лв. глоба. При повторно нарушение санкцията е 6 месеца лишаване от правоспособност и 4000 лв. глоба.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Времето: Облачно с превалявания от дъжд
България |Ford ускорява глобалната си кампания на фона на завръщането си във Формула 1
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 23 март. Имен ден празнува Лидия
На днешната дата |Броят на физическите магазини в Германия се очаква да падне под 300 000: онлайн търговията променя пазара
Бизнес |На днешната дата, 23 март. Имен ден празнува Лидия
На днешната дата |Ford ускорява глобалната си кампания на фона на завръщането си във Формула 1
Маркетинг |Броят на физическите магазини в Германия се очаква да падне под 300 000: онлайн търговията променя пазара
Бизнес |Папа Лъв: Войната в Близкия изток е „скандал за човечеството“
Свят |Хиляди луксозни автомобили са блокирани на кенийския остров Ламу заради войната в Близкия изток
Автомобили |Времето: Облачно с превалявания от дъжд
България |Иран: Ормузкият проток остава отворен за всички, освен за враговете на Иран
Свят |Великобритания не вижда доказателства, че Иран планира да удари Европа с балистични ракети
Свят |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.