Избираме 43-о Народно събрание днес

Избираме 43-о Народно събрание днес

България гласува за 43-о Народно събрание днес след предсрочното разпускане на предишния парламент на 6 август тази година.

Изборният ден започна в 6.00 ч. и ще продължи до 19.00 ч., когато се очаква Централната избирателна комисия да обяви официално краят на гласуването. Ако след това пред избирателните секции все още има опашки от избиратели, представители на СИК-овете ще съберат личните им карти, ще ги опишат в протокол и ще ги допуснат до гласуване, като допълнителното време не може да превишава час от официално обявения край на изборния ден.

Днешният вот се провежда по новата избирателна система, която беше тествана успешно на евроизборите през май. Бюлетината е интeгрална - в нея са изброени всички регистрирани за изборите партии, коалиции и кандидати.

 В изборното помещение могат да присъстват членовете на секционната избирателна комисия, кандидати за народни представители, представител на партия, коалиция, инициативен комитет, по един застъпник за една кандидатска листа, представител на медиите, наблюдатели и избиратели.

За гласуването ни е нужен валиден документ за самоличност и трябва да сме включени в избирателния списък.

От Централната избирателна комисия разясниха, че в избирателните списъци ще се дописват тези, които са с постоянен адрес на територията на секцията, но са пропуснати в списъка; хората с увредено зрение или затруднения в придвижването; представилите удостоверение за гласуване на друго място; ученици или студенти редовно обучение, както и тези от включените в списъка на заличените лица, за които е отпаднало основанието за заличаване.

На предсрочните избори ще гласуваме с бяла, книжна, интегрална бюлетина. Вляво на бюлетината са изписани имената на партиите и коалициите, като можем да посочим своя фаворит само със знак X или V, със син цвят в съответното квадратче.  Отдясно е мястото за преференциален вот, където са изброени поименно кандидатите от съответната партийна листа. При желание да се гласува и за конкретна личност, трябва да се постави отново знак X или чавка - V в кръгчето с неговия номер.  Може да се отбележи само партия, а при избор на  личност задължително трябва да се постави първо знак в квадратчето на партийната листа от която е.

Важно е да се запомни, че за партии и коалиции се поставя знак в квадратче, за личности - в кръгче. Ако задраскате повече от едно квадратче, бюлетината ще бъде отчетена като недействителна. Но, ако задраскате повече от  едно кръгче, вашият глас ще се зачете като се пренасочи за съответната партия или коалиция (и за водача на листата й съответно), но не и за личното ви предпочитание за конкретен кандидат.

Ако избирателят сгреши при попълването, той има право да получи втора бюлетина, но само веднъж. Сгрешената се унищожава с надпис „Сгрешена”, подпечатва се с печата на СИК и се описва в протокола на СИК.

Бюлетината е валидна само ако има два печата на секционната избирателна комисия.

След като се легитимира пред комисията, гласоподавателят влиза с бюлетината в кабината за гласуване и отбелязва вота си със син химикал чрез знаците X или V и след това я сгъва, така, че да може да се вижда номерът долу вдясно и мястото за печатите на гърба. От тъмната стаичка се излиза с вече сгънатата бюлетина. Комисията сверява номера й с този на кочана, слага втори печат на гърба й, и откъсва по перфорацията долу вдясно. Ъгълчетата се събират в тъмна кутия. Чак тогава бюлетината се пуска в прозрачната урна. Бюлетината с неоткъснат номер е валидна, но вотът ви може да бъде разкрит. 

Избирателите в чужбина няма да имат възможност да отбелязват преференции, защото гласовете им не отиват в конкретен район, а се броят само за разпределение на мандати на партии и  коалиции. Затова и в техните бюлетини има само списък с допуснатите до избори формации и техните номера в квадратчета.

Точните адреси на избирателните секции извън страната за вота днес можете да видите тук

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ