Кристалина Георгиева обмисля да се кандидатира за генерален секретар на ООН

Кристалина Георгиева обмисля да се кандидатира за генерален секретар на ООН

Заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева планира да се състезава за поста на генерален секретар на ООН след изтичането на втория мандат на Бан Ки Мун на 31 декември 2016 година, съобщи EuroActiv.

Слуховете, че Георгиева има интерес към поста, не са новост за Брюксел, допълва изданието.

„Председателят (б.р. председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер) и г-жа Георгиева обсъдиха възможността тази тема да излезе на преден план, но за момента заместник-председателят е съсредоточена върху настоящите си задължения. Председателят цени високо международния опит, уменията за преговори и огромния капацитет на Георгиева. Тя допринася с незаменима подкрепа в управлението на Европейската комисия във времена на предизвикателства“, заяви говорителят на Жан-Клод Юнкер, Маргаритис Шинас, пред EuroActiv.

Българката Ирина Бокова, която в момента ръководи Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) – най-голямата структура на ООН, – е официалният кандидат на България. Българското правителство обаче не може да номинира и двете, посочва изданието.

От EuroActiv пишат, че е ред на Източна Европа да ръководи организацията, както и че силен кандидат от тази част на света – особено жена – би бил идеален за поста.

Изглежда обаче, че министър-председателят Бойко Борисов, който е наясно с целите на Георгиева, не иска сам да избере кандидата и очаква другите да вземат решение, коментират от изданието.

„Що се отнася до ЮНЕСКО, тя (Бокова) спечели. За ООН трябва големите държави да постигнат консенсус. Това не зависи от нас. “, заяви наскоро Борисов в ефира на националната телевизия.

Думите на премиера могат да бъдат тълкувани сякаш той очаква петимата постоянни членове на Съвета за сигурност – САЩ, Русия, Франция, Великобритания и Китай – да вземат решение, преди той да обяви своето. Според правилата на организацията, ЕК не е играч в надпреварата, обяснява EuroActiv.

Първата стъпка в процеса обаче изисква държавите-членки да номинират кандидатите си, което значи, че Борисов ще трябва да направи официален избор тази есен.

В момента голяма част от дейностите на Георгиева се състои в срещи с официални представители на ООН. Тази седмица българката е във Вашингтон, където участва в конференция по случай годишнината от създаването на ООН - „Празнуване на мира: 70 години на Обединените нации“.

През годината Георгиева се срещна няколко пъти със заместник-генералния секретар на ООН, Ян Елиасон, с ръководителите на няколко други агенции на ООН и със самия генерален секретар Бан Ки Мун.

През май Бан Ки Мун назначи Георгиева за член на панел на високо равнище по хуманитарни финанси.

По правилника на Еврокомисията, членовете й са задължени да информират председателя за намеренията си да участват в изборни кампании, в който случай трябва да се оттеглят от ЕК за периода на кампанията си.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ