Отхвърлиха президентското вето за военното разузнаване

Отхвърлиха президентското вето за военното разузнаване

Парламентът не подкрепи ветото на президента Росен Плевнелиев, което той наложи върху закона за военното разузнаване.

Държавният глава наложи вето над частта, в която бе вкаран текст, предполагащ след приемането и обнародването на закона досегашният шеф на службата Йордан Бакалов автоматично да бъде освободен от поста. Текстът, предложен от БСП и гласуван и с подкрепа на депутати от ГЕРБ, изисква титулярът задължително да е действащ военен и да има поне 10 години стаж в системата. Още при гласуването на промяната Реформаторският блок напусна пленарна зала в знак на протест и обяви, че ще поиска от президента да наложи вето. Впоследствие Бакалов депозира оставка пред военния министър, но той не я прие с мотива, че ще изчака решението на държавния глава по казуса и обнародването на закона.

Президентът смята, че няма убедителни аргументи за премахване на възможността тази длъжност да може да се заема от цивилно лице, притежаващо професионален опит в областта на националната сигурност или въоръжените сили.

От 2012 г. досега тази длъжност е заемана от цивилно лице, което не е възпрепятствало Служба „Военна информация“ да изпълнява поставените й задачи. Определянето на необходимия професионален опит като изискване за заемане на определена длъжност не трябва да бъде самоцел. Този опит следва да бъде съобразен с функциите и задачите, които се възлагат на съответната структура от системата за защита на националната сигурност, аргументира мотивите си Плевнелиев.

В подкрепа на оригиналния текст бяха 159 депутата, 15 гласуваха „против“ и 2 „въздържал се“, с което беше отхвърлено ветото.При това положение шефът на служба военна информация трябва да напусне поста.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ