Парламентът одобри на първо четене нов закон за независимия финансов одит
Парламентът одобри на първо четене проект на нов закон за независимия финансов одит. С него се транспонират в националното законодателство разпоредбите на директива и регламент на ЕС.
Новият закон регламентира укрепването на публичния надзор над регистрираните одитори чрез повишаване на независимостта му и чрез предоставяне на адекватни правомощия, включително и за разследване, налагане на санкции и приемане на надзорни мерки. Повишава се ролята на одитните комитети в предприятията от обществен интерес за постигане на високо качество на задължителния одит чрез допълнително докладване пред одитния комитет и подобряване на комуникацията с регистрирания одитор.
Законопроектът гарантира в по-висока степен независимостта на регистрираните одитори, като се забранява предоставянето на определени услуги извън одита.
Той предвижда минимален срок на договора за задължителен одит една година и максимален срок за одиторско дружество за одит на предприятие от обществен интерес до седем години, като за отговорния одитор, изпълняващ одита от името на одиторско дружество, максималният срок е четири години.
Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори ще носи крайната отговорност за надзора върху придобиването на право да се упражнява дейност като регистриран одитор, регистрирането на одиторите, включително на одиторите от други държави-членки на Европейския съюз, и от трети държави. Комисията отговаря за приемането и спазването на стандартите за професионална етика, за вътрешния контрол на качеството в дейността на регистрираните одитори и за извършването на финансов одит и свързаните с него услуги.
Депутати от всички парламентарни групи отбелязаха нуждата от този закон, но направиха и някои забележки по проекта, сред които и за предвидените съвместни одити.
Независимият депутат Георги Кадиев посочи, че ключовият проблем на този закон са т. нар. съвместни одити. Съвместният одит не означава паралелен одит на две дружества в една банка, а те си разделят работата, посочи той. По думите му това по никакъв начин не увеличава качеството на одита. Това, че защитавам позиция като тази на ИДЕС и на БНБ, не означава, че съм лобист, отговори Кадиев на Менда Стоянова.
Председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова (ГЕРБ) отбеляза, че е много лесно да критикуваш, по-трудно е да предложиш подход, който да гарантира, че няма да има обвързаност между одитора и съответната организация, която той одитира. Институтът на дипломираните експерт счетоводители (ИДЕС) и БНБ защитават професионалните си интереси, но не дават алтернатива в тази посока, за да не се случи "КТБ" втори път, коментира тя.
Според Йордан Цонев (ДПС) одитната дейност има нужда от надзор и регулация. Правомощията на комисията за публичен надзор трябва да бъдат повишени и тя да има регулаторни функции, смята той. Споделеният одит също е нужна мярка предвид на обстоятелствата във финансовата сфера в България, добави Цонев.
Петър Славов (Реформаторски блок) предложи кооперации, които извършват влогово-кредитна дейност, също да подлежат на задължителен одит. Ако отворите Търговския регистър, ще видите много такива кооперации, които се именуват освен "популярни каси", дори и "банки", което граничи със закононарушение, добави той.
Менда Стоянова посочи, че може да се търси задължителен одит само за онези кооперации, които са вписани в регистъра на БНБ. Тя добави, че от бюджетната комисия са отправили писмо до Търговския регистър и Агенцията по вписванията кой е разрешил вписването на кооперации с такива имена.
Парламентът реши срокът за предложения по този законопроект между първо и второ четене да бъде удължен на 14 дни.
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.