Тръмп ядоса и защитниците, и противниците на абортите

Тръмп ядоса и защитниците, и противниците на абортите

Доналд Тръмп предизвика пореден скандал и настрои срещу себе си и привържениците, и противниците на абортите.   

Телевизия MSNBC излъчи негово изказване, че жените, които правят аборт, трябва да бъдат наказвани. „Трябва да има някаква форма на наказание“, заяви милиардерът. Той се обяви за забрана на абортите, легализирани в САЩ с историческо решение на Върховния съд през 1973 г.

Защитници на правото на избор на жените възнегодуваха. Противниците на абортите обаче също изразиха недоволство – традиционно те настояват за наказание на лекарите, а не на жените.

По-късно Тръмп публикува съобщение какво е искал да каже: „Въпросът не е еднозначен и решението за забраната или легализацията на абортите трябва да се взема поотделно от всеки щат, а не от федералната власт“.

Той се опита да омилостиви и противниците на абортите, като се поправи  по въпроса кой да носи наказателна отговорност, ако абортите бъдат забранени – не жените, а лекарите, съгласили се да направят незаконен аборт.

„Моята позиция е неизменна: както и Роналд Рейгън, аз покрепям живота (на нероденото бебе), но с изключения“, заяви Тръмп.

По думите му той дълго е защитавал правото на аборт, преди мнението му да еволюира по време на кандидат-президентската му кампания.

Синът Доналд Тръмп младши се опита да се притече на помощ на баща си в Twitter с обяснението, че той коментирал само незаконните аборти.

Хилари Клинтън не пропусна да нападне основния претендент на републиканците и оцени изказването му като „ужасяващо и показателно“.

Мрежата за семейно планиране, която работи с клиниките за аборти, заяви, че Тръмп „подбужда към насилие срещу жените“.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Освобождават Никола Саркози от затвора
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 10 до 16 ноември
Кметът на София: Субсидията за градски транспорт на столицата липсва в проектобюджета
Обвинения: Висшите шефове на BBC подадоха оставки заради монтаж на реч на Тръмп
Бедни и богати: Различията в доходите между Източна и Западна Европа остават дълбоки
Фармацевтичният гигант Pfizer купува разработчик на препарати срещу затлъстяване за 10 млрд. долара
Прощално: Милиардерът Уорън Бъфет ще обяви последното си писмо до акционерите
Economic Times: Шпиони на Пакистан са се опитали да откраднат технологията на руските ракети С-400