Турция отговори - обяви български дипломат за персона нон грата

Турция отговори - обяви български дипломат за персона нон грата

Два дни след като България обяви Угур Емироглу, аташе в Генералното консулство на Република Турция в Бургас, за персона нон грата, Анкара отвърна на дипломатическия удар, съобци Hurriyet Daily News.

Днес Турция обяви за персона нон грата българския дипломат Зорница Петрова Апостолова, първи секретар в Генералното консулство на България в Истанбул.

Експулсирането на двамата е поредното доказателство за увеличаващото се напрежение между двете съседски дуржави след влошаването на руско-турските взаимоотношения от 24 ноември м.г., когато Турция свали руски бомбардировач, пише в. Hurriyet.  

От МВнР засега няма официален коментар дали новината, съобщена от турското издание е вярна.

Припомняме ви, че причината за експулсирането на Емироглу е осъществяването на дейност, противоречаща на Виенската конвенция за дипломатическите отношения. Той е аташе по социални и културни въпроси, но е имал намеса в религиозни дейности у нас, твърдят дипломатически източници.

Твърди се също, че той е оказвал натиск върху дейци на определена политическа партия да заемат страната на отстранения й наскоро лидер, което е груба намеса във вътрешно-политическия процес в България.

По-късно, от граждани, свързали се с агенция „Фокус“, стана ясно, че Емироглу често е пребивавал в Шумен и е посещавал „Томбул джамия“, чиито имами е поучавал как правилно да отслужват молитвите.

Българското решение дойде два дни, след като парламентът създаде Временна комисия за разследване твърденията за намеса на Русия и Турция във вътрешните работи на страната. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Навици за постигане на висока емоционална интелигентност
Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Пореден случай: Бившият директор на руското издателство "Правда" загина след падане от прозорец
Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Тръмп може да се позове на закон за извънредно положение, за да изпрати армията в американски градове
Времето: Предупреждения от първа, втора и трета степен за обилни валежи в 23 области
Великобритания се отказа да съди заподозрени за китайски шпиони в името на добрите отношения с Пекин
Контраинтуитивни стратегии за преговори, които всъщност са печеливши