70 руски атлети заминаха за Рио
Само около 70 руски спортисти – малка част от националния отбор, заминаха за Олимпиадата в Рио рано тази сутрин.
Преди това делегацията поднесе цветя пред гроба на Незнайния воин и беше приета от в Кремъл от руския президент Владимир Путин. Сред поканените бяха и състезателите, на които бе забранено да участват на игрите състезатели.
Путин заяви, че руските спортисти са станали жертви на целенасочена кампания на недалновидни политици и че Русия не само ще привлече под отговорност спортистите, приемали допинг, но и ще създаде система за борба с тези „неспортсменски явления“, пише сайтът Лента.
"Като цяло става дума за заплаха и дискредитация на принципите за равенство, справедливост, взаимно уважение е права на т.нар "чисти" спортисти. По същество това е преразглеждане, или във всеки случай опит за преразглеждане, на идеите на Пиер де Кубертен, основателят на съвременните олимпийски игри", заяви Путин за решението на МОК да постави строги критерии за допускане на руснаците до игрите от съответните международни федерации.
Олимпийската шампионка Елена Исинбаева се разплака, призна се в любов към президента и помоли за защита. 34-годишната Исинбаева е сред отстранените от игрите.
Според Путин към руските спортисти са били приложени двойни стандарти и несъвместимия със спорта, а и въобще със справедливостта и елементарните норми на правото, принцип на колективната отговорност.
Той подчерта, че отсъствието на руските спортисти значително ще намали конкуренцията и зрелищността на Олимпиадата.
Досега различните спортни федерации допуснаха до участие в игрите 240 руски спортисти в 27 вида спорт. Други 109 състезатели, в това число и 67-те лекоатлети, наказани още преди месец, са отстранени. Още 38 чакат решението на международните федерации.
Разрешение да участват имат отборите по тенис, бадминтон, батут, спортна стрелба, джудо, спортна и художествена гимнастика, стрелба с лък, голф и конен спорт. Със съкратени състави са състезателите по гребане, кану-каяк, модерен петобой и ветроходство. За Рио заминава и женският тбор по хандбал.
Международната аасоциация на лекоатлетически федерации отказа молбата на руския спортен министър Виталий Мутко да допусне руските лекоатлети, които отговарят на критериите на МОК. Разрешение има само за скачачката Дария Клишина, която трунира в САЩ.
В понеделник Мутко призова с писмо да се ревизира наказанието на руските лекоатлети. Според него е неправилно от наказанията за употреба на допинг да страдат всички, дори да са безупречна репутация и да не са приемали допинг. Преди няколко дни МОК остави в сила решението на IAAF да дисквалифицира целия руски отбор по лека атлетика.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |Вредят ли на продуктивността списъците със задачи?
Техники за успех |На днешната дата, 16 май. Рождениците днес
На днешната дата |Компаниите Blackstone и CD&R обмислят купуване на производителя на сладолед Magnum
Компании |Инвеститори оценяват разработчика на изкуствен интелект Аnthropic на 900 милиарда долара
Компании |Вредят ли на продуктивността списъците със задачи?
Техники за успех |Сменят ръководството на Агенцията по вписванията
България |От утре паспортните служби с работно време от 9 до 21 ч.
България | Advertorial |На днешната дата, 16 май. Рождениците днес
На днешната дата |15 интересни факта за сънищата
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |Пентагонът отменя разполагането на 4000 войници в Полша, Варшава уверява, че сигурността не е застрашена
Свят |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.