10 трилиона долара са нужни за превъоръжаване на страните от Г-7 в рамките на десет години
Страните от Г-7 ще се нуждаят от повече от 10 трилиона долара през следващите десет години, за да изпълнят плановете си за превъоръжаване, според изчисления на Bloomberg. Според агенцията, въпреки факта, че световните разходи за отбрана са достигнали 2,2 трилиона долара през 2023 г., някои страни от Европейския съюз (ЕС) току-що са започнали да мислят за укрепване на сигурността си. Това се дължи на "агресивната активност на Русия по източните им граници", нестабилността в Близкия изток и "разширяващата се военна мощ" на Китай.
Bloomberg пише, че за да се реализират плановете за превъоръжаване, военните разходи на страните от НАТО трябва да се повишат до нивото от Студената война от 4% от БВП. Агенцията твърди, че дори настоящата цел на алианса от 2% от годишния БВП би „спряла по-голямата част от консолидацията на дълга на ЕС след пандемията“. Достигането на 4% от БВП „би тласнало по-слабите суверени на блока към болезнен избор между увеличаване на заемите, големи съкращения на части от бюджета или по-високи данъци“. Франция, Италия и Испания ще бъдат особено уязвими, ако финансират допълнителни разходи чрез пазари на облигации. В същото време държавният дълг на Италия ще скочи от 144% тази година до 179% до 2034 г., изтъква Bloomberg.
Агенцията отбелязва, че ръстът на военните бюджети е глобален феномен. По-специално разходите за отбрана на Китай ще нараснат със 7,2% през 2024 г., което е най-високото за последните пет години. Разходите на Малайзия вече са надхвърлили прогнозите, като са нараснали с 10,2% до 4,2 милиарда долара, според анализ на военната разузнавателна фирма Janes са следващите години и ръст от 8,5% до 6,6 милиарда долара.
Bloomberg заключава, че необходимостта от превъоръжаване ще се превърне в горещ политически въпрос през следващите години на фона на „ограничените данъчни приходи и непрекъснато нарастващите нужди от социално осигуряване и здравеопазване“.
Експерти от Стокхолмския международен институт за изследване на мира заявиха в доклад от март, че Съединените щати продължават да увеличават дела си на световния пазар за износ на оръжия, докато цифрите на Русия падат. Според техните изчисления Русия вече не е вторият по големина износител на оръжие след САЩ: Франция я изпреварва за първи път.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.