11 екзотични острова, застрашени от потъване

11 екзотични острова, застрашени от потъване

11 екзотични острова, застрашени от потъване

Климатът се затопля. Морските ледове и ледени блокове в Гренландия и Антарктика продължават да се топят. Тези и други фактори водят до покачване на морското равнище и по-голямо затопляне на Земята. Очаква се климатичните промени да продължат много години занапред. Метеорологичните модели ще се променят. Учените предвиждат още по-екстремни събития, свързани с климата.

Според американската агенция за опазване на околната среда морското равнище вече се е покачило с 8 инча или с над 20 см от 1870 г. насам. Тази промяна оказва влияние върху много острови, разположени в плитчините. Населението, живеещо в тях, трябва да се адаптира. В някои части на света хората, населяващи застрашените от потъване острови се преместват в по-високите райони. В други прехвърлят земеделската си продукция в друг терен.

Американската Национална академия на науките предвижда, че от 2009 до 2100 г. морското равнище може да се покачи между 40 и 142 см в зависимост от реакцията на Земята спрямо климатичните промени. В тази връзка Business Insider изброява списък на 11-те острова, които са застрашени от безвъзвратно потъване, ако тази прогноза се окаже вярна. Те са:

11. Кирибати. Намира се между Хавай и Австралия. По-голямата част от населението на острова вече се е изселила от него заради пагубното влияние на приливите.

 

10. Малдивите. Те се състоят от 110 острова, обитавани от най-ниско разположената върху релефа на земята нация. Средно, островите са само на 1,3 м над морското равнище.

 

9. Сейшелските острови. Те са 115 на брой – гранитни и коралови. Намират се в западната част на Индийския океан. Потъването им застрашава население от 87 122 души.

 

8. Островите Торес Страйт между Австралия и Нова Гвинея. Някои от къщите на местните хора по крайбрежието вече са наводнявани от прилива.

 

 

7. Остров Тегуа. Той е част от островите Торес Страйт и е потънал приблизително 12 см между 1997 и 2009 г. заради климатичните промени. Морското равнище се е покачило в този период, наводнявайки около една четвърт от него.

 

6. Соломоновите острови. Те 992 и са част от Папуа Нова Гвинея. Там живеят 584 587 души. Екип от френки учени наблюдава специално остров Ваникоро, подозирайки, че потъва. Изследователите са открили, че както при Тегуа освен, че морското равнище се повишава, самият остров потъва.

5. Микронезия. Тя е съставена от 607 неземни коралови острова с гориста, планинска повърхност, които потъват. Гробище на местните хора в региона е било потопено под вода. Островите се намират източно от Филипините. Там живеят общо 102 624 души.

 

4. Палау. Архипелагът се състои от 8 основни острова и 250 по-малки. Намира се на около 500 мили югоизточно от Филипините. Населението от 20 хил. души е зстрашено от покачването на морското равнище и ерозирането на бреговете.

 

3. Островите Картерет. Намират се в югоизточната част на Тихия океан и са дом за 2500 души. Британският вестник „Дейли Телеграф“ цитира учени, които вярват, че до 2015 г. островите вече няма да могат да бъдат населявани, тъй като приливите ги наводняват, унищожават реколтата и разрушават жилищата.

2. Тувалу. Състои се от 6 малки коралови острова и 3 острова върху морски риф с население, което е било общо над 11 хил. души по последни предброявания през 2005 г. Най-високата тчока в страната се намира на по-малко от 5 метра под морското равнище. По-голямата част от релефа се издига едва на метър над повърхността на земята.

1. Бангладеш. Въпреки че не е остров, страната, разположена в Южна Азия всяка година се бори с природата. Една четвърт от територията й е наводнявана ежегодно. Климатичните промени правят наводненията там все по тежки. На населението от 156 милиона души се налага да се бори с последствията от тях почти непрекъснато. Феремерите отглеждат земеделската си продукция върху почва, насипана на салове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ