60 държави търсят решение за кризата в Сирия
Представители на 60 държави ще заседават във връзка със сирийската криза в столицата на Тунис, предаде BBC. Целта на срещата е да бъде договорен начин да се помогне на сирийския народ, който не се отказва от масовите протести и се надява на международна помощ. Организатор на конференцията е Арабската лига. В нея ще се включат и неарабски държави, както и представители на опозицията. България ще бъде представена от външния министър Николай Младенов.
Китай и Русия бойкотират дискусията. Те поддържат управлението на правителството в Сирия. Преди седмици блокираха с вето гласуването на обща резолюция на Съвета за Сигурност на ООН, която осъжда насилието в арабската държава и не изключва военна намеса. Двете страни бяха единствените от 17-те членки на Съвета, които гласуваха против приемането на документа.
По време на международната среща ще бъдат дискутирани възможностите за изпращане на хуманитарна помощ в страната. Френският външен министър Ален Жупе смята, че в Сирия трябва да бъдат отворени хуманитарни коридори, но Москва е категорично против тази идея.
Междувременно стана ясно, че бившият ген. секретар на ООН Кофи Анан е избран от настоящия й ръководител Бан Ки Мун за специален пратеник на организацията в Сирия. Това се случи и със съгласието на Набил ал Араби, който оглавява Арабската лига. Анан ще бъде съвместен пратеник на двете международни структури. Той ще бъде изпратен, за да работи по прекратяването на сирийската криза, сочи официално съобщение на ООН.
Целта на присъствието му е същата като тази на пратениците на Арабската лига, които пристигнаха в Сирия и след това бяха оттеглени – да бъде сложен край на кръвопролитието и ежедневната гибел на хора. С изпращането на Анан ООН ще работи за слагането на край на нарушаването на човешките права и изтребването на цивилни, които протестират срещу управлението на президента Асад. Международните организации настояват да бъде намерено трайно мирно решение на кризата.
Според информацията на ООН Кофи Анан „ще се съветва на широка основа с всички значими събеседници в Сирия и извън нея с цел да се сложи край на насилието и хуманитарната криза”. Той ще опита да посредничи в организирането на диалог между опозицията и правителството. Действията му ще бъдат съгласно резолюцията, която през миналата седмица беше приета от Общото събрание на ООН. В нея бе подкрепен план на Арабската лига с включено оттегляне на сирийския президент Асад и списък от други решения.
ООН смята, че близо 6000 души са загинали от началото на кръвопролитието в Сирия през март 2011 г. Част от жертвите са активисти срещу режима на Асад, наричани от правителството „терористични групи”, които целят да дестабилизират страната. Друга част са представители на силите за сигурност в арабската държава, верни на президента. Смята се още, че хиляди други хора са били задържани в сирийските затвори от началото на размириците.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.