Американският космически модул Nova-C поддържа от Луната стабилна връзка със Земята
Американският модул Nova-C, който извърши меко кацане на повърхността на Луната, поддържа стабилна връзка със Земята, съобщи тексаската компания Intuitive Machines, която извърши изстрелването и е автор на апарата.
Отбелязва се, че наземните служби във вторник ще продължат да комуникират с устройството, докато слънчевите му панели са обърнати към светлината. Както отбелязва компанията, изображението, предадено от устройството на Земята веднага след кацането, потвърждава, че модулът лежи на повърхността на Луната, обърнат настрани. Апаратът кацна на Луната миналия четвъртък в района на кратера Малаперт А, на 300 км от Южния полюс на естествения спътник на Земята.
Това е първият път, когато американски космически кораб каца на Луната от повече от 50 години и първият път, когато това е извършено от частна компания. Модулът Nova-C, наречен „Одисей“ от Intuitive Machines, беше изстрелян на 15 февруари с ракета Falcon 9 на SpaceX от стартовия комплекс 39A в космическия център Кенеди в Кейп Канаверал във Флорида. На 21 февруари той навлезе в орбитата на естествения спътник на Земята. Мисията, чиято цена се оценява на 118 милиона долара, се изпълнява по договор на НАСА с Intuitive Machines за програмата Commercial Lunar Payload Services (CLPS).
Като полезен товар междупланетната станция с тегло 657 кг носи шест изследователски инструмента на НАСА, предназначени за изследване на околната среда в зоната за кацане, радиоастрономия, разработване на технология за прецизно кацане, комуникации и автономна навигация. „Научните и технологични полезни товари, изпратени до лунната повърхност, са предназначени да положат основата за пилотирани мисии и устойчиво човешко присъствие на лунната повърхност“, отбелязаха от Intuitive Machines. Intuitive Machines планира да изпрати втори спускаем апарат на Луната през март и трети през юни.
През януари подобна мисия на Astrobotic Technology завърши с неуспех. Американският частен модул за кацане на Луната Peregrine не успя да кацне на повърхността на естествения спътник на Земята поради отказ на задвижващата му система.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.