Антибиотичната резистентност ще струва на света близо 2 трилиона долара годишно

Антибиотичната резистентност ще струва на света близо 2 трилиона долара годишно

Изследване показва, че резистентните към антибиотици микроорганизми или т.нар. супербактерии биха могли да причинят смъртта на милиони хора по света и да струват на световната икономика малко под 2 трилиона долара годишно до 2050 г., съобщава в. The Guardian. 

Финансираното от правителството на Великобритания проучване показва, че без съгласувани действия, повишените нива на антимикробна резистентност (AMR) биха могли да доведат до годишни загуби на световния БВП от 1,7 трилиона долара през следващия четвърт век.

Изследването, проведено от мозъчния тръст Център за глобално развитие, установи, че икономиките на САЩ, Обединеното кралство и ЕС ще бъдат сред най-силно засегнатите, което предизвика обвинения, че скорошните драстични съкращения на помощите ще довадат до проблеми.

В четвъртък британското правителство обяви, че прекратява финансиането на фонда „Флеминг“, който се бори с антимикробната резистентност (АМР) в страните с ниски и средни доходи и това е  част от по-широкомащабни съкращения на помощите. Администрацията на Тръмп потвърди съкращения от 9 милиарда долара бюджета си за чуждестранна помощ, а редица европейски страни също намалиха разходите за помощ за чужбина.

„Когато проведохме нашето изследване върху икономическите последици от антимикробната резистентност, се очакваше, че нивата ѝ ще продължат да следват историческите тенденции“, казва  Антъни Макдонъл, водещ автор на изследването и политически сътрудник в Центъра за глобално развитие. „Внезапните съкращения на официалната помощ за развитие от страна на САЩ, които намалиха разходите си за помощи с приблизително 80%; Обединеното кралство, което обяви съкращения на помощта от 0,5% на 0,3% от БВП и значителните намаления от страна на Франция, Германия, биха могли да повишат нивата в съответствие с най-песимистичния сценарий в нашето изследване“, казав той. „Дори страни, които са успели да контролират нивата на AMR, не могат да си позволят да бъдат самодоволни. Освен ако програмите за AMR не бъдат опазени от още съкращения на помощите, нивата на резистентност по света вероятно ще се увеличат с темп, съответстващ на този в най-засегнатите страни“, твърди Макдонъл.

Изследването е изчислило икономическото и здравно бреме на антибиотичната резистентност за 122 държави и е прогнозирало, че при този най-песимистичен сценарий до 2050 г. загубите на БВП в Китай биха могли да достигнат малко под 722 милиарда долара годишно, в САЩ - 295,7 милиарда долара, в ЕС - 187 милиарда долара, в Япония - 65,7 милиарда долара и във Великобритания - 58,6 милиарда долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 21 до 27 юли
Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии
Футболната легенда Пол Гаскойн е хоспитализиран в безсъзнание
Екстремни жеги: Гърция се готви за шест поредни дни с температури до 43 градуса
Светът на парите: Днес всички искат да са банки, а това не се харесва на банките
Властите в Афганистан задържаха десетки млади жени за нарушения на нормите за облекло
Търговският министър на САЩ: 1 август е твърд краен срок за влизане в сила на митата
Financial Times: Екстремните жеги вдигат на цените на храните и подхранват инфлацията