Антониу Гутериш призова Африка да получи постоянно място в Съвета за сигурност на ООН

Антониу Гутериш призова Африка да получи постоянно място в Съвета за сигурност на ООН

Ръководителят на ООН Антониу Гутериш призова Африка да получи постоянно място в Съвета за сигурност на ООН като част от реформите за коригиране на историческите несправедливости, предаде Би Би Си.

Съветът за сигурност, който има пет постоянни страни членки -Китай, Франция, Русия, Обединеното кралство и САЩ отдавна е критикуван за това, че е представителен за реалностите, преобладаващи в края на Втората световна война, когато голяма част от Африка все още беше под колониално управление.

„Светът се промени от 1945 г. насам. Но съставът на Съвета, въпреки няколко промени, не поддържа темпото“, каза Гутериш.

Съветът за сигурност има още десет членки, които са разпределени по региони, но за разлика от гореспоменатите пет те нямат право на вето.

Африканският съюз отдавна настоява континентът да има две постоянни членки в съвета и допълнителни две места като непостоянни представители.

Дебатът в понеделник беше свикан от Сиера Леоне, като президентът на страната Джулиъс Маада Био изказа аргумента в полза на континента.

„Времето за полумерки и постепенен напредък свърши. Африка трябва да бъде чута и нейните искания за справедливост трябва да бъдат изпълнени“, каза той.

Съветът за сигурност на ООН има значителни отговорности, включително разрешаване на мироопазващи операции, налагане на международни санкции и определяне как ООН трябва да реагира на конфликти по света.

Други служители на ООН повториха призивите за реформа, включително Денис Франсис - президент на Общото събрание на ООН, както и генералният секретар Антониу Гутериш.

„Не можем да приемем, че водещият световен орган за мир и сигурност няма постоянен глас за континент с над един милиард души – младо и бързо нарастващо население – съставляващо 28% от членовете на ООН“, каза шефът на ООН .

Африка е недостатъчно представена в Съвета за сигурност на ООН и международните финансови институции, но „свръхпредставена при самите предизвикателства, на които тези структури са предназначени да адресират“, добави той.

Африка често е била в центъра на конфликти, подхранвани от алчност за ресурсите на континента, необходими за глобалната икономика, каза Гутериш.

Той също така посочи, че почти половината от всички мироопазващи операции на ООН са в Африка и 40% от мироопазващите сили на ООН са африканци.

Ръководителят на ООН добави, че органът не е успял да приведе адекватно африканското представителство в съответствие с усилията и приноса на континента.

ООН беше създадена след края на Втората световна война, за да пощади следващите поколения от бича на въоръжения конфликт.

Само четири африкански държави - Египет, Либерия, Етиопия и Южна Африка, бяха сред основателите.

За Гутериш необходимостта от промяна не е свързана само с етиката и справедливостта.

„Това също е стратегически императив, който може да повиши глобалната приемственост към решенията на съвета – в полза на Африка и света“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ