Японски войски извършиха учение на остров, уязвим за нападение от страна на Китай
В неделя японски морски пехотинци използваха десантни машини, за да извършат симулирана атака на остров в покрайнините на Източнокитайско море, предаде Ройтерс. Тяхната цел – да изтласкат нашествениците от територия, Токио смята за уязвима за нападение от страна на Китай.
Учението на югозападния остров Токуношима, провеждано в условия на високо напрежение в отношенията със съседните държави Китай, Русия и Северна Корея, сложи край на 11-дневна серия от учения в цялата страна, наречени 05JX. Тяхната цел е да покажат готовността на сухопътните, морските и въздушните сили на Япония да защитят територията и инфраструктурата на страната, включително атомните електроцентрали.
"Целта на JX е да покаже, че ако има извънредна ситуация в резултат на нападение, ние сме в състояние да реагираме", заяви генерал Йошихиде Йошида, началник на щаба на Обединения щаб на силите за самоотбрана, след като наблюдава учението на Токуношима.
Десантните машини на Сухопътните сили за самоотбрана бяха превозени от два десантни кораба на Морските сили за самоотбрана, закотвени в открито море. Други военнослужещи пристигнаха с полунадуваеми гумени лодки, а тежкото оборудване беше пренесено до брега с военни кораби на въздушна възглавница.
За разлика от много от плажовете по югозападната островна верига на Япония, простираща се към Тайван, на този на Токуношима няма коралов риф, който би затруднил военните операции.
Обхватът и темпото на военните учения в Япония вероятно ще се увеличат през следващите няколко години, включително със силите на САЩ, след като през декември министър-председателят Фумио Кишида представи най-голямото военно укрепване на страната след Втората световна война, като обеща да удвои разходите за отбрана за пет години.
Кишида предупреди, че Източна Азия може да се окаже следващата Украйна, ако Китай, окуражен от нападението на Русия над съседката си, атакува Тайван.
Планираните разходи в размер на 43,5 трилиона йени (290 млрд. долара) ще отидат за нови оръжия като ракети с по-дълъг обсег, както и за увеличаване на запасите от резервни части и боеприпаси за водене на продължителен конфликт.
Рязкото поевтиняване на йената през тази година обаче принуди Япония да съкрати някои планирани покупки, включително нови модели на произвежданите в САЩ хеликоптери "Чинук", които японските военни използваха в учението в Токуношима.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.