Армения съобщи за поне 49 убити войници при сблъсък са армията на Азербайджан

Армения съобщи за поне 49 убити войници при сблъсък са армията на Азербайджан

Премиерът на Армения Никол Пашинян съобщи за поне 49 убити арменски войници при сблъсъци през нощта с азербайджанската армия, предаде Интерфакс, цитирана от БТА.

В реч пред арменския парламент Пашинян каза, че сраженията продължават. Междувременно министерство на отбраната в Баку заяви, че боевете са били предизвикани от мащабен арменски опит за саботаж.

Азербайджанските медии съобщиха, че двете страни са договорили примирие, което да сложи край на избухналите военни действия за района на Нагорни Карабах,. То влезе в сила в 9 часа сутринта местно време, но бе нарушено минути след това.

Напрежението от тази нощ е поредната ескалация на продължаващата десетилетия вражда между двете страни в Южен Кавказ за контрола над региона Нагорни Карабах, който е с преобладаващо арменско население, но юридически е бил част от Азербайджан по времето на Съветския съюз. Никол Пашинян призова световните лидери за "адекватна реакция".

Франс прес цитира изявление на неговия кабинет, че Пашинян е провел телефонни разговори по въпроса с френския президент Еманюел Макрон, руския президент Владимир Путин и държавния секретар на Съединените щати Антъни Блинкън. Съединените щати са дълбоко обезпокоени от съобщенията за нападения по границата между Армения и Азербайджан и призовават за незабавно прекратяване на военните действия, заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, цитиран от Ройтерс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Асен Василев: Ние предложихме Барбутов на Васил Терзиев
План за бедствия: Японските власти предупредиха 723 общини да се готвят за „мегаземетресение“
Тръмп поиска незабавна оставка на управителя на Фед Джером Пауъл
Зеленски: Преговорите между Киев и Вашингтон за американска военна помощ продължават
Темите за "езика" и "македонската идентичност" са напът да отпаднат от доклада на ЕП за РСМ
Австралия отне визата на рапъра Кание Уест заради песен в прослава на нацизма
Световната здравна организация призова целия свят да вдигне цените на алкохол, цигари и сладки напитки
Оптимизъм на борсите в Европа на фона на търговското споразумение между САЩ и Виетнам*