Атакама става национален парк на Чили
Пустинята Атакама в Чили е едно от най-удивителните места на планетата. Най-слънчевият и сух район на Земята, той е известен със своите необятни полета от лава, обширни солени равнини и изоставени мини. В Атакама няма живот, затова тя е известна със своите астрономически обсерватории и възможност за наблюдение на звездите. Но има още един природен спектакъл, който наистина прави тази пустош уникална.
Атакама е доста безплодно място, но на всеки три до пет години пустинята се обкичва в цветове. Ако в района паднат достатъчно проливни валежи през зимния сезон, над 200 вида растения разцъфват и я застилат с ярък цветен килим.
Тази победа на живота над пустошта даде основание на чилийците да призоват огромни части от Атакама да бъдат превърнати в национален парк. По-рано този месец чилийският президент Габриел Борик обяви планове за защита на района и финансов пакет за изследване на неговите екосистеми.
В сегашния си вид пустинята е конфликтна точка между екологични активисти и добивни компании за литий. Търсенето на редкия метал нараства, тъй като се използва в батерии за електрически превозни средства и други потребителски продукти.
Все още не са потвърдени точните граници на защитената територия. Паркът обаче едва ли ще покрие цялата пустиня, която се простира на 41 000 квадратни мили между Тихоокеанското крайбрежие на Чили и Андите.
Все още не е определена дата за официалното определяне. Но когато това се случи, Атакама ще стане четиридесет и четвъртият национален парк на Чили. От ледниците на Северна Патагония до лозята в средните региони на страната, голяма част от пейзажа на страната вече е официално защитен. И сега чудодейният цъфтеж на Атакама ще бъде защитен за бъдещите поколения.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.