Байдън обвини Путин в "страшна жажда за земя и власт"

Байдън обвини Путин в страшна жажда за земя и власт

Президентът на САЩ Джо Байдън обвини руския президент Владимир Путин, че "има страшна жажда за земя и власт" в края на срещата на върха на НАТО в сряда, на която Украйна получи нови гаранции за сигурност от САЩ и техните съюзници за защитата си срещу Москва.

Членовете на най-мощния военен блок в света предложиха перспективата за дългосрочна защита ден след като украинският президент Володимир Зеленски окачестви като "абсурден" отказа да се предложи покана или график за влизането на Украйна в НАТО, пише "Ройтерс" в обзорен материал за срещата във Вилнюс.

Украйна настоява за бързо членство, като същевременно се бори с руското нашествие, започнало през февруари 2022 г., в резултат на което са убити десетки хиляди души и са разселени милиони.

Вместо това декларацията на групата на най-индустриализираните държави в света Г-7 постави началото на рамка за двустранни преговори за предоставяне на военна и финансова подкрепа, обмен на разузнавателна информация и обещание за незабавни мерки, ако Русия отново нападне.

Байдън обявява съвместната декларация на държавите от Г-7 за подкрепа на Украйна в присъствието на премиерите от Седморката и украинският президент Володимир Зеленски. Снимка: Getty Images

"Подкрепата ни ще продължи дълго в бъдещето. Това е мощно доказателство за нашия ангажимент към Украйна", заяви Байдън заедно със Зеленски и лидерите на Г-7, в която влизат САЩ, Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия и Япония.

В речта си във Вилнюс, Литва, в края на двудневната среща на прага на Русия, американският президент заяви, че Путин силно е подценил решимостта на водения от САЩ военен съюз.

"НАТО е по-силен, по-енергичен и, да, по-единен от всякога в историята си. Това не стана случайно. Не беше неизбежно", каза Байдън.

"Когато Путин и неговата жажда за земя и власт отприщиха бруталната си война в Украйна, той заложи на това, че НАТО ще се разпадне ... Но той сгреши.", каза още американският президент.

Преглъщайки разочарованието си от липсата на график за членство, Зеленски приветства "практическата и безпрецедентна подкрепа на НАТО за Украйна" и заяви, че по време на срещата на върха Украйна е получила "недвусмислена яснота, че тя ще бъде в НАТО".

"Вярвам, че ще бъдем в НАТО, когато ситуацията със сигурността се стабилизира. Казано по-просто, когато войната приключи, Украйна ще бъде поканена в НАТО и Украйна явно ще стане член на Алианса. Нямам съмнение в това", написа той в Туитър.

По време на срещата му с Байдън Зеленски получи обещание, че САЩ правят всичко възможно, за да посрещнат нуждите на Украйна, и призна разочарованието на Зеленски от мащаба и скоростта на подкрепата.

"Вашата издръжливост и решителност са пример за целия свят", каза Байдън. "Очаквам с нетърпение деня, в който ще проведем срещата, на която ще отбележим вашето официално членство в НАТО".

"Лошата новина за вас е, че ние няма да отидем никъде. Вие оставате с нас", пошегува се Байдън, предизвиквайки смях от страна на Зеленски.

По-късно пред репортери Байдън заяви: "Едно от нещата, които Зеленски разбра, е, че дали е в НАТО сега или не, не е от значение", стига да изпълнява ангажиментите, поети на срещата на върха. "Той не се интересува от това сега."

От своя страна Зеленски казал на Байдън, че иска да благодари на "всички американци" за милиардите долари помощ, които страната му е получила.

Специално внимание от двудневната среща бе обърнато и на думите на британския министър на отбраната Бен Уолъс. Самият той заяви, че е казал на Украйна, че международните ѝ съюзници "не са Амазон" , визирайки призивите на Киев за военни доставки и че трябва да бъде показана благодарност за дарените оръжия, за да убеди западните политици да дават повече.

"Уолъс е на мнение, че е необходимо да се направи нещо, за да се гарантира, че ще се справим с тази задача: "Винаги сме били благодарни на Великобритания, на министър-председателите и на министъра на отбраната, защото народът винаги ни подкрепя.", коментира по този повод украинският президент

Великобритания, Франция, Германия и САЩ от седмици преговарят с Киев за широка международна рамка за подкрепа, включваща модерно съвременно военно оборудване като изтребители, обучение, обмен на разузнавателни данни и киберзащита.

В замяна Украйна ще се ангажира с по-добро управление, включително чрез съдебни и икономически реформи и по-голяма прозрачност.

В сряда се проведе и първото заседание на новия Съвет НАТО-Украйна - формат, предназначен да засили сътрудничеството между Киев и 31-те държави от алианса.

Потенциално много опасно

НАТО е изградена на базата на взаимни гаранции за сигурност, според които нападението срещу един е нападение срещу всички, и внимателно избягва да поема твърди военни ангажименти към Украйна, тъй като се опасява, че това би я приближило до пълна война с Русия.

Украйна е предпазлива по отношение на всякакви по-малко обвързващи "гаранции за сигурност", като се има предвид, че руското нахлуване вече потъпка така наречения Будапещенски меморандум, съгласно който международните сили се ангажираха да поддържат сигурността на страната в замяна на това Киев да се откаже от ядрените си оръжия от съветската епоха.

Говорейки по-рано заедно със Зеленски, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Украйна е по-близка до алианса от всякога, и отхвърли новите предупреждения от страна на Русия за последиците от подкрепата за Украйна.

Русия, която твърди, че разширяването на НАТО на изток е екзистенциална заплаха за нейната сигурност, бързо реагира.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че е "потенциално много опасно" Западът да дава гаранции за сигурността на Украйна.

Руското външно министерство заяви, че срещата на върха е показала, че НАТО се връща към "схемите на Студената война", и добави, че ще отговори "своевременно и по подходящ начин, използвайки всички средства и методи, с които разполагаме".

Британският министър-председател Риши Сунак заяви, че договореностите за сигурност на Украйна не са замислени като заместител на пълноправното членство в НАТО, и заяви, че ангажиментите на срещата на върха отбелязват връхна точка в подкрепата на Запада за Киев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ