Столтенберг от Вилнюс: Тази война отдавна се е превърнала във война на изтощение
Отсъствието на значителни успех в контранастъплението на Украйна трябва да бъде компенсирано с поредното разширяване на военната подкрепа на НАТО за Киев, заяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг. Той говори на публичен форум на НАТО преди началото на срещата на лидерите на страните членки, предават световните агенции.
По думиту ме украинските войски "срещат ожесточена съпротива, от руснаците, които са на позиции с подготвена защита", включително минни полета и противотанкови заграждения. „Позиционната отбрана е сериозно предизвикателство, но НАТО трябва да се съсредоточи върху продължаването на подкрепата на Украйна“, отговори Столтенберг на молба да коментира липсата на успех на Киев при провеждането на офанзивата.
„Войната по дефиниция е непредвидима и може да продължи по-дълго, отколкото очакваме. Единственият ни отговор е, че трябва да подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, и трябва да продължим да увеличаваме помощта за нея – това ще бъде ясен сигнал от тази среща на върха", каза той.
Столтенберг обясни решението на САЩ да доставят на Киев касетъчни боеприпаси, които представляват особена опасност за цивилното население, с "колосалната нужда" на Украйна от снаряди и все още ниския темп на тяхното производство на Запад.
„Всички трябва да разберем, че тази война отдавна се е превърнала във война на изтощение, което всъщност означава война на логистика. Нуждите на Украйна от доставка на боеприпаси и резервни части, от ремонт и поддръжка на оръжия са колосални. Трябва да се има предвид, че НАТО и страните от алианса започнаха да работят с индустрията миналата есен. Производството лека-полека се увеличава и аз приветствам това, но проблемът е, че тъй като в началото на войната нямахме голям запас от оръжия и производственият капацитет не беше достатъчен, ще е нужно време да пуснем всички необходими производствени мощности. През този период доставките на боеприпаси са предизвикателство. Страните от НАТО са изчерпали своите запаси “, каза той, попитан защо САЩ са „принудени да доставят на Украйна зловещите касетъчни боеприпаси“.
"В краткосрочен план има риск Украйна да няма достатъчно боеприпаси, така че трябва да направим всичко възможно, за да ги снабдим с максималното количество боеприпаси, които можем да им доставим. Що се отнася до решенията на страните от НАТО да предоставят конкретни видове боеприпаси, това са техни национални решения. Някои страни от НАТО са подписали конвенция за забрана на касетъчните оръжия, някои не са. Това не е позицията на НАТО, но страните членки имат различни позиции по тази конвенция", каза той.
Столтенберг също така подчерта, че „все повече и повече страни от НАТО подписват дългосрочни договори за закупуване на големи количества боеприпаси и изрази надежда, че НАТО скоро ще може да произведе точното количество боеприпаси за непрекъсната доставка в правилния обем за военните действия на Украйна срещу Русия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.