Байдън в прощална реч: Нашите съюзи станаха по-силни, нашите противници и конкуренти - по-слаби
Отиващият си президент на САЩ Джо Байдън изнесе в Държавния департамент обобщаваща реч по външнополитически въпроси, вариращи от конфликтите в Украйна и Близкия изток до борбата с контрабандата на фентанил в страната през границата с Мексико. Байдън изрази увереност, че е поел по правилния път. И настоя, че оставя на Доналд Тръмп една по-добра Америка, отколкото преди четири години.
Обявявайки речта на 46-ия президент, държавният секретар Антъни Блинкен припомни, че Байдън веднъж е дал тон на работата му, като е казал, че американското лидерство е „от решаващо значение“. Ако САЩ не водят, то тази роля може да бъде взета от някой друг, неспособен да популяризира западните „инструментални ценности“, разказа Блинкен за този разговор. И още по-лошо, отбеляза тогава Джо Байдън, ако „никой не го прави изобщо: тогава може да се получи вакуум, изпълнен с лоши събития“.
След това Блинкен се обърна към Джо Байдън с думите „Вие ме натоварихте, натоварихте всички нас да излезем в света, да възстановим, подмладим, дори да преосмислим нашите съюзи и партньорства... Всички тук знаят, че тази работа може да бъде предизвикателство. Често тя не е много бляскава, но ни прави по-силни. Тя прави света по-добро място.“ „Всички партньорства, които сме изградили... причината, поради която успяхме да укрепим и подмладим отново нашата дипломация, г-н Президент, сте Вие. Вие никога не сте се колебали в убеждението си, че Америка е лидер. Че няма невъзможни неща. Че тази страна остава на страната на доброто, на прогреса“, продължи Антъни Блинкен.
Малко след това Джо Байдън излезе пред микрофона и сякаш се просълзи. „Благодаря ви, благодаря ви, благодаря ви“, отговори президентът на бурните овации. А след това благодари на Антъни Блинкен, на всички дипломати, на целия си кабинет и на членовете на Конгреса, които уважиха с присъствието си последната му външнополитическа реч.
Преминавайки към същността на речта, г-н Байдън заяви: в този труден период, когато светът е „на кръстопът“, Америка се е сблъсквала с кризи, но е излизала по-силна. „Съединените щати излязоха напред в сравнение със ситуацията преди четири години“, каза той, “нашите съюзи са по-силни, а нашите противници и конкуренти - по-слаби. Не сме влизали във война... увеличихме силата на Америка във всяко измерение, увеличихме дипломатическата си мощ, привлякохме повече съюзници, отколкото Съединените щати са имали някога в историята на нашата страна“, отбеляза той.
Джо Байдън изтъкна военната сила (постигната чрез „най-значителните инвестиции в отбранителната индустриална база от десетилетия насам“), технологичната сила (чрез лидерството в областта на изкуствения интелект и други бъдещи технологии) и икономическата сила (чрез „изграждането на най-динамичната икономика в света“).
„Накратко - завърши преамбюла на речта си 46-ият президент, - откакто встъпих в длъжност, нашата страна стана по-силна у дома, по-силна в света... Всички наши конкуренти и противници са изправени пред силни насрещни ветрове. При нас вятърът духа в гърба ни.“
След това Джо Байдън започна по-съществено изреждане на постиженията си: „Направихме най-значителните инвестиции в Америка и американските работни места чрез споразумения за възстановяване на пътища и мостове, пристанища и летища, системи за пречистване на вода, достъпен високоскоростен интернет... Направихме най-големите инвестиции в областта на климата и чистата енергия, които планетата някога е виждала в своята история...“
Американският президент настоя, че активно се е борил с един от най-наболелите проблеми в САЩ - контрабандата на фентанил през границата.
„За две години сме конфискували повече фентанил на границата ни, отколкото за предходните пет години взети заедно... смъртните случаи от свръхдоза намаляват в цялата ни страна“, твърди той.
Джо Байдън си приписва заслугата, че 23 от 32-те членки на НАТО отделят 2% от БВП за отбрана, докато при предшественика му Доналд Тръмп такива са били само 9. Според г-н Байдън има и други постижения: САЩ са сключили отбранителен пакт с Австралия и Обединеното кралство (AUKUS), укрепили са и са извели формата QUAD (САЩ, Япония, Австралия и Индия) „на ново ниво“ и са успели да съберат повече от 20 държави в коалиция за защита на граждански кораби в Червено море.
„Помислете само за Русия. Когато Путин нахлу в Украйна, той си мислеше, че ще завладее Киев за няколко дни. Истината е, че откакто започна тази война, аз съм този, който стои в центъра на Киев, а не той“, каза тържествено Джо Байдън. И добави, че руският му колега „не е успял да постигне нито една от стратегическите си цели“.
Имах две задачи (б.р.в контекста на конфронтацията с Русия ): едната беше да обединя света в защита на Украйна, а другата - да избегна война между две ядрени сили. Справихме се и с двете“, добави той.
Байдън също така изрази увереност, че е отслабил други стратегически съперници. Като доказателство, че Иран и Русия вече са по-слаби, 46-ият президент посочи ситуацията в Сирия и неуспеха на съюзниците да задържат президента Башар Асад на власт. В същото време противовъздушната отбрана на Иран, според американския президент, е „в руини“, икономиката на ислямската република е „в отчаяно положение“, а марионетната сила на Иран „Хизбула“ е на края на силите си.
В много отношения Джо Байдън свързва отслабването на Иран с действията на Израел, който „заслужава мир и истинска сигурност, а заложниците (които са в ръцете на палестинската Хамас - бел. прев.) и техните семейства заслужават да се съберат отново“. Във връзка с това той призова новата администрация да продължи да работи по сделка, която да е справедлива за всички страни.
Що се отнася до Китай, Джо Байдън е уверен: благодарение на своята политика Китай не е успял да изпревари икономиката на САЩ. В същото време американският президент подчертава, че дори въпреки активната конкуренция Вашингтон „отговорно управлява отношенията“ с Пекин, „така че те никога не са прераствали в конфликт“.
Укрепването на съюзите на държавите, които се противопоставят на Съединените щати, не плаши Джо Байдън: „Сега големите авторитарни държави все повече се съюзяват помежду си: Иран, Русия, Китай, Северна Корея. Но това е по-скоро проява на слабост, отколкото на сила.
В края на речта си той с гордост заяви: „Америка е единствената страна на света, основаваща се на идея. Буквално, а не символично. Тази идея се основава на това, че всички жени и мъже са създадени равни. Днес гледам с оптимизъм на нашето бъдеще. Няма нищо, нищо, нищо по-голямо от нашите възможности.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.