Блумбърг: Отсъствието на „Вагнер“ няма да промени радикално хода на войната в Украйна
Когато войски на наемническата формация „Вагнер“ напуснаха бойните полета на Украйна и вместо това миналия уикенд тръгнаха на поход към Москва, официалните лица в Киев едва успяха да прикрият радостта си от перспективата за хаос в руската столица, пише Блумбърг.
Но изтеглянето на финансираните от Кремъл наемници, които предоставиха на Русия някои от нейните най-брутални и способни бойни единици, досега не е улеснило контранастъплението на Украйна и не е ясно дали ще го направи, казват официални лица и анализатори.
Украйна потвърди в сряда, че войските на „Вагнер“ вече не се бият на фронта, заменени от комбинация от парашутисти и неопитни редовни войски. В същото време обаче заместник-министърът на отбраната на Украйна Хана Маляр каза, че бунтът на „Вагнер“ все още не е повлиял на войната.
Мнозина в Киев видяха похода към Москва, воден от някогашния близък съюзник Путин – лидера на „Вагнер“ Евгений Пригожин, като знак за нарастващо разделение в руската държава, което ще подкопае морала сред руските бойци и ще отвлече вниманието от военните усилия на Кремъл.
Някои също така празнуваха потенциалното оттегляне на бойците от „Вагнер“ от фронта, след като те спечелиха единствената победа на Русия в кървава зимна офанзива.
„Една от най-боеспособните и брутални военни части в Русия е ликвидирана!“, написа в Twitter във вторник Антон Геращенко, съветник в Министерството на вътрешните работи на Украйна.
И все пак, подобно на Министерството на отбраната на Украйна, западните военни анализатори виждат ограничено влияние от намалената роля на „Вагнер“ във войната.
Броят на професионалните войници, които Пригожин бе разположил в Украйна, никога не е бил ясен и може да е по-нисък от често цитираната бройка от 25 000 души. Раздути от набирането на затворници през зимата, силите на „Вагнер“ се свиха обратно към първоначалното си ядро от професионални бойци.
Майкъл Кофман, специалист по руската армия във вашингтонски мозъчен тръст CNA, изчисли, че Пригожин вероятно е разполагал с близо 15 000 от постоянните си войници, които се бият в Украйна.ь
Безпощадна атака
И докато „Вагнер: изигра важна роля във войната през зимата, тя беше ограничена до безмилостно нападение срещу украинската отбрана в и около източния град „Бахмут“, малък участък от около 1000 километра по фронтова линия. Пригожин изтегли много от тези бойци от бой преди седмици, предавайки града на редовната руска армия.
„Те не играеха ключова роля във войната по това време“, каза, в подкаст на War on the Rocks Роб Лий, бивш офицер от морската пехота на САЩ и старши сътрудник в базирания във Филаделфия Изследователски институт за външна политик. „Не беше ясно каква ще бъде тяхната роля в останалата част от войната след Бахмут“, добави той.
Украинските сили започнаха да оказват натиск около „Бахмут“ почти веднага след като Пригожин обяви града за превзет през май. Този постепенен напредък продължава след бунта в събота, според украинското министерство на отбраната и руските военни блогъри.
Президентът Владимир Путин даде да се разбере в телевизионните си коментари в понеделник вечерта, че правителството има желание да убеди колкото се може повече бойци на „Вагнер“ да подпишат договори с руското министерство на отбраната, възползвайки се от опитните войски, за да поддържа военните усилия в Украйна.
Колко от тях ще приемат това предложение, колко ще се приберат у дома при семействата си и колко ще последват Пригожин в Беларус, няма да стане ясно пред 1 юли, когато изтича срокът за подписване в руското министерство на отбраната.
Докато напредъкът на Украйна около Бахмут вероятно е бил подпомогнат от намалената роля на „Вагнер“ в сектора, зависимостта на Москва от групировката беше симптом на много по-широки проблеми в руската армия, а не решение на тях, твърди човек, близък до руското министерство на отбраната .
Според него Кремъл раздуваше значението на „Вагнер“ поради систематични грешки в редовната си армия, а те няма да изчезнат заедно с групировката на Пригожин.
Също толкова неясни са по-дългосрочните въздействия, които събитията от уикенда могат да окажат върху войната, като възможностите варират от срив на морала сред руските сили в Украйна, до нов кръг на мобилизация от страна на Путин, докато той се опитва да затвърди авторитета си.
Ползите за Киев
Но има и потенциални позитиви за Киев. Онези във Вашингтон, които търсят по-нататъшна подкрепа за военните усилия на Украйна, видяха в бунта на Пригожин възможност, която да мотивира страните от НАТО да повишат ангажиментите си към Киев на срещата на лидерите следващия месец.
Маляр каза, че когато военните на Украйна планират настъпателни и отбранителни действия, те вземат предвид политическата нестабилност в Русия.
Маршът на „Вагнер“ почти без съпротива през руска територия предполага, че Москва може да не е имала запас от подготвени резерви, според Института за изследване на войната - мозъчен тръст във Вашингтон, който картографира и описва битките. „Ако съществуваха, вероятно щяха да бъдат отклонени, за да прихванат Пригожин и неговите войски“, посочват от мозъчния тръст.
„Бунтът на Пригожин показа, че на руските сили липсват резерви в много тилови райони и почти сигурно ще влоши морала на руския личен състав в Украйна“, каза ISW в своята оценка на войната от 25 юни. И това е „знание, което украинските сили могат да използват, за да коригират опитите за пробив на руската отбрана“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.