До равенството между половете остават 131 години

До равенството между половете остават 131 години

Ситуацията с равенството на мъжете и жените в обществената, политическата и икономическата сфера в света "не бърза" да се промени към по-добро. През последната година показателят за равенство успя да нарасне само с 0,3% и да достигне предпандемичното ниво от 68,4%. Ако се движим с такова темпо, тогава пълното равенство на половете в света може да се очаква едва до 2154 г. Това заключение направиха експертите на Световния икономически форум в годишния доклад за равенството между половете в света.

Както отбелязва управляващият директор на Световния икономически форум Саадиа Захиди, през последните години процесът на постигане на равенство между половете в света е изправен пред много пречки, включително пандемията от COVID-19, а сега светът преживява сериозна икономическа и геополитическа криза. И докато в някои региони на планетата равенството между половете показва положителна тенденция, в други то се влошава поради изброените кризи.

Световният икономически форум публикува от 2006 г. насам своя годишен доклад за ситуацията с равенството между половете в света и класация на страните по този показател. Всяка от страните, включени в рейтинга, се оценява, като се вземат предвид данни като дела на работещите жени и мъже в общото работещо население на страната, делът на жените и мъжете сред топ мениджърите на компании, участието на мъжете и жените в политиката, образованието, достъпа им до услуги и здравеопазване, условията на заплащане и т.н. Настоящият рейтинг включва 146 държави, без Русия.

Досега нито една страна не е успяла да постигне 100% равенство на половете.

Девет държави в Топ 10  на новата класация са успели да постигнат 80% + на основния показател. Това са Исландия, Норвегия, Финландия, Нова Зеландия, Швеция, Германия, Никарагуа, Намибия и Литва.

Лидер в класацията за 14-та поредна година е Исландия с 91,2% паритет. Тя си остава единствената страна, която е успяла да преодолее границата от 90%. От миналата година насам сред първите 10 държави представянето си подобряват Норвегия, която се изкачва от 3-то на 2-ро място, Германия - от 10-то на 6-то, Литва - от 11-то на 9-то, Белгия - от 14-то на 10-то. Финландия отстъпва от 2-ро на 3-то място.

В дъното на класацията е Афганистан, където равенството между половете е 40,5%. Ситуацията е малко по-добра в Чад (57%), Алжир (57,3%), Иран (57,5%) и Пакистан (57,5%).

Най-бърз скок в класацията за година отбелязват Либерия, която се изкачва с 39 позиции до 39-то място, Бразилия (от 57-мо на 37-мо място), Колумбия (с 33 позиции нагоре до 42-ро), Естония (с 30 позиции нагоре до 22-ро място).

Най-голямо влошаване регистрират Източен Тимор, който е паднал с 39 места до 95-о място, Австрия (надолу с 26 места, до 47-о място) и Франция (отстъпление с 25 места, до 40-о място).

По региони Европа излиза начело тази година (76,3%), изпреварвайки Северна Америка (75%). На трета позиция със съвсем малка разлика е регионът на Латинска Америка и Карибите (74,3%). 

Нивото на равенство между половете е по-ниско в страните от Евразия и Централна Азия (69%), Източна Азия и Тихия океан (68,8%), африканските страни, разположени под пустинята Сахара (68,2%). Най-ниско е нивото на равенство в страните от Югоизточна Азия (63,4%) и в региона на Близкия изток и Северна Африка (62,6%).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ