Електрически летящи таксита ще заработят в Индия през 2026 г.

Електрически летящи таксита ще заработят в Индия през 2026 г.

Електрически летящи таксита ще заработят в Индия през 2026 г.

Индийският конгломерат "ИнтерГлоуб ентърпрайсис" (InterGlobe Enterprises) и базираната в САЩ технологична компания "Арчър авиейшън" (Archer Aviation) ще пуснат електрически летящи таксита в Индия през 2026 г. Те ще возят на цени, които са конкурентни на тарифите на класическите таксиметрови автомобили, съобщиха двете компании, цитирани от Ройтерс и БТА.

"Арчър авиейшън" разработва електрически летателни превозни средства с вертикално излитане и кацане (eVTOL), за които се смята, че са бъдещето на въздушните превози в големите градове. Проектът на компанията е подкрепен от редица водещи корпорации, сред които са "Боинг" (Boeing), "Юнайтед еърлайнс" (United Airlines) и "Стелантис" (Stellantis).

Индийският партньор на "Арчър авиейшън" - "ИнтерГлоуб ентърпрайсис", е мажоритарен собственик на "ИндиГоу" (IndiGo), водещата авиокомпания в Индия, посочва Ройтерс.

Високотехнологичното такси, наречено "Миднайт" (полунощ - бел. ред.), ще може да лети с пилот и четирима пътници на борда. Предвижда се то да прелита около 100 мили (161 км) с едно презареждане на батерията. 

Планирано е услугата да стартира с 200 летящи таксита в индийската столица Делхи, във финансовия център на Индия - Мумбай и в нейното технологично сърце - Бенгалуру. 

Разстоянието, което класически таксиметров автомобил изминава в Делхи за между 60 и 90 минути, ще отнема около 7 минути на въздушното такси, обявиха компаниите, които стоят зад проекта. Те ще го осъществят, ако получат необходимите разрешения от регулаторните институции.

Големите градове в Индия се нуждаят от нови транспортни решения на фона на сериозното претоварване на наземния транспорт и замърсяването на въздуха, за което той допринася съществено, посочва Ройтерс. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ