Ердоган пак поиска нова и актуална конституцията на Турция

Ердоган пак поиска нова и актуална конституцията на Турция

Турция се нуждае от нова конституция, със сегашния документ страната не може да върви напред, каза президентът Реджеп Тайип Ердоган. Изказването му на симпозиума „Силна Турция”, посветен на годишнината от военния преврат в страната през 1980 г.. Изказването беше излъчено в социалната мрежа X.

Ердоган припомни, че основният закон на страната е общественият договор. „Ако изключим конституциите от 1921 г. и 1924 г., тогава всички наши конституции са написани по указание на вастимащите и са наложени на гражданите“, каза президентът, цитиран от канала TRT Haber. Това е необходимо като "спасение" от настоящето, което възникна в резултат на военния преврат през 1980 г., подчерта Ердоган. Турският президент каза, че актуализираният основен закон трябва да бъде „приобщаваща и либерална конституция, създадена от цивилни, не от военните“. Промените в конституцията се приемат с гласуване на депутатите, като те трябва да бъдат подкрепени с мнозинство от три пети от гласовете.

Това не е първият път, когато Ердоган предлага промяна на основния закон на страната, той отново призова всички политически сили да се включат активно в тази инициатива. Ердоган даде обещания да промени конституцията на републиката по време на президентските избори през 2023 г. Действащата турска конституция беше последно изменена през 2017 г. Тогава Ердоган успешно постигна поправки, в резултат на което страната стана президентска република.

Първата конституция, ратифицирана от турското Велико народно събрание е приета през 1921 г. След това, три години по-късно, е приет нов вариант на основния закон на страната, който с периодични промени беше в сила 36 години, до 1961 г. През 1960 г. в Турция е извършен държавен преврат, конституцията от 1924 г. е премахната, а нова е приета само година по-късно. Четвъртата конституция на републиката, приета през 1982 г. с гласуване и също след военен преврат, също е изменяна няколко пъти, но все още е в сила.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 29 септември до 5 октомври
Китай откри най-високия мост в света – 625 м над река Бейпан
Песков: Идната седмица Путин ще направи "доста важно изявление"
Уволнени са служителите от автомобилна администрация, взели подкуп от екипа на Роби Уилямс
Проевропейската партия на президента Мая Санду печели изборите в Молдова
Периодичното гладуване има 2 основни предимства за хората, страдащи от затлъстяване
Златото достигна нов рекорд поради по-слабия долар и риска от спиране на работата на правителството на САЩ
Бюджетният дефицит на Нидерландия достига 3 милиарда евро през първата половина на 2025 г.