"Facebook-депресия" - новата заплаха за детското здраве

Facebook-депресия - новата заплаха за детското здраве

"Facebook-депресия" - новата заплаха за детското здраве

Американската академия по педиатрия излезе с официални и настоятелни препоръки до всички детски лекари в страната да започнат активна и редовна просветителска кампания сред родителите за влиянието на социалните мрежа върху физическото и психическото развитие на децата.

Според оповестения доклад на академията, общуването в интернет се е превърнало в един от основните фактори на социализацията на подрастващите. По последни данни, над половината от подрастващите в САЩ влизат всеки ден в любимата си социална мрежа, а над 22% от тях правят това повече от 10 пъти дневно.

Активността на децата в интернет си има както своите плюсове, така и своите негативни ефекти, предупреждават учените. Към положителните страни те причисляват придобиването на допълнителни технически умения, а също и навици за общуване. Към отрицателните, освен напомнянето на добре известните рискове като пристрастяване, достъп до неподходящо съдържание, кибертормоз и т.н. добавят и ново предупреждение – опасност от т.нар. "Facebook-депрессия". Специалистите я описват накратко като повишена вероятност от поява на симптоми на депресивно разстройство у подрастващите, които прекарват прекалено много време в социалните мрежи.

Затова академията препоръчва на американските педиатри да започнат активни консултации с родителите по потенциалните проблеми за децата им, свързани с интернет общуването. Конкретните инструкции са родителите да се запознаят по-задълбочено с принципите на работа на социалните мрежи, всеки ден да се интересуват и да контролират активността на детето в мрежата, да му помагат да се научи да планира и управлява само времето, което отделя за такива занимания и да се постараят да поддържат контакт с него чрез интернет.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ